PCI jääknähud? 03.11.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Austet J.O-M. Ennet!
Tahaksin teada kas selle diagnoosiga võib seletada lapse impulsiivset käitumist ja ärrituvust. Diagnoos pandi enne kooli minekut, nüüd on tüdrukul käsil juba 7. klass, õppeedukus on normaalne(hinnete keskmine ca 4). Mõnesid õpetajaid häirib, et ta on tunnis rahutu ja pingesitutsioonides võib halvasti ütelda; sellel pinnal on olnud konflikte.(Õpetajad, kes temaga kontakti leiavad, ei nurise.) Ega temaga koduski kerge ole, aga me saame hakkama. Pole sellest diagnoosist uues koolis rääkinud, et mitte põhjustada halvustavat suhtumist lapsesse. Muidugi võib sellist käitumist mõjutada murdeiga, aga selline on ta minu meelest olnud kogu aeg. Võib-olla oleks kasu mingitest ravimitest?
Ette tänades, ema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Diagnoos pandi ca seitse aastat tagasi. Praeguseks palju vett merre-ookeani voolanud ja inimene selle aja jooksul samuti. Puberteediiga annab ka omanäolisust, noor inimene otsib oma MINA, kujuneb lapsest noorikuks. Kooliõpetajal ei ole diagnoosi vaja teada, aga noorpõlve "kasvuraskustest" tuleks küll mõni sõna öelda.
Mida teha? Pöörduksin praegu ikkagi psühhiaatri poole. Saame teada praeguse seisundi ja sellest tuleneb ka abistamise strateegia. Ka arstirohud. Arstirohtusid on mitmeid, häid ja väga häid. Soovitusi on ka käitumise kujundamise osas: võimalikult arvestada Neiu iseloomuga, isikupäraga, huvidega.
Alustage psühhiaatrist. Saate kindlasti tuge, abi, soovitusi.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet