kas õiged rohud? 26.09.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Kas on võimalik, et määratud antidepressandid ei sobi konkreetsele inimesele? Küsin seda mitte seoses kõrvalnähtude tekkega (suu kuivamine jne), vaid toime osas. Asi nimelt selles, et aasta tagasi aitas mind kaunis kiiresti Prozac, nüüd aga kirjutatud sama rohu odavam analoog lisaks mingi teise nn õhtuse antidepressandiga sama mõju pole avaldanud. Võib see nii olla ja ma peaksin arstiga sest põhjalikult vestlema või ootan peale ca 4 nädalast ravi liig kiiresti tulemusi ning peaksin hoopis kannatlik olema?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Prozac (Fluoxetin) on tõesti kallim, odavam on Nycoflox, veelgi odavam Framex ning Flux. Toimeaine kõigil ühine. Miks tarvitate igal aastal rohtu? Kui saate "õigele rajale", siis kasutage kõiki vahendeid organismi hingeelu tugevdamiseks. Nüüd aga veelkord rohtudest:
a) eri rohud sama toimeainega võivad olla teatud määral erineva toimeaspektiga (ainult teataval määral);
b) organism ei ole aasta möödudes sama, seega ka rohu toime või vajadus muutunud;
c) kui nelja nädalaga toimet ei ole, siis vaja muuta kas annust või siis rohtu;
d) muu elukorraldus ja endaga tegelemine peavad ka päevakorras olema.
Konsulteeriga oma ravitohtriga, psühhiaatriga.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet