On see siis tõesti nii halb? 19.08.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 16-aastane neiu ja olen teinud päris mitmeid kordi kanepit.Mul ei ole sellest mittemingit sõltuvust,aga mulle meeldib vahetevahel pilves olla.Kui ma ei tõmba seda kasvõi pool aastat järjest,siis saan vabalt ilma olla,kuigi mõtlen pidevalt sellele et tahax...aga ei tee.Olen kuulnud/lugenud palju kanepi mõjude kohta ja leian,et see pole kahjulikum kui alkohol ja suitsetamine.Mida arvate teie?Mul lihtsalt on vahel lõdvestust vaja ja see on just õige minu jaox.Kas see on väga halb?Teisi narkootikume pole ma proovinud ega proovi ka elusees.Ette tänades!

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere 16-aastane kanepisõber!
kanepi laostav toime ei ole tõesti võrreldav kangete narkootikumidega.
Tema kahjustav toime on palju aeglasem.Samas püsib ta organismis
kauem kui teised narkootikumid,sest ladestub rasvkoes.Kui tõmmata kord nädalas,siis tegelikult mõningane toime organismile on pidev.Kaifi muidugi ei ole,kuid toime organitele püsib.
Loetlen mõned tagajärjed,mida oma praktilises arstitöös olen kohanud:
1.Tekitab eelkõige psüühilise sõltuvuse (vajadus regulaarselt tarvitada)
2.Regulaarsed tarvitajad tunnetavad esmajoones mälu ja õpivõime nõrgenemist(ise kurdavad seda)
3.Meie haiglasse on toodud kiirabiga kanepist põhjustatud psühhoose
(luulud,hallutsinatsioonid).Oma karjääri jooksul ei ole kohanud ühtegi
tavalisest nikotiinist põhjustatud psühhoosi.
4.Aastatega emotsionaalsus ja huvid vaesuvad.
5.Mõjub kahjustavalt hormoonidele ja eriti põhjustab seksuaalfunktisooni häireid (naistel menstruaaltsükli häireid).Loote väärarenguid põhjustv toime
senini tõestatud vaid loomkatsetes.
6.Kaheaastase staaziga kanepisuitsetajal tekkisid püsivad tõsised psüühika-
häired (hirmud,paanikahood ja depressioon).Nähud hakkasid taanduma alles poole aastase ravi järgselt.Kanepist muidugi loobus kohe.
Ega teda asjata kogu maailm ei ole tunnistanud narkootiliseks aineks.
Ei vaidlusta,et joomarlus on hullem ja Eestis põhiprobleemiks senini.
Alkoholi keeluseadused on senini kõikjal ebaõnnestunud.
Nii noor inimene peaks leidma lõõgastumiseks ka muid variante!
Valik on Sinu!
Soovin edu ja kainet mõtlemist
J.Mumma