turvalisuse foobia 02.04.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Ma ei ela just kõige turvalisemas kohas, aga ka mitte pättide pesas. Ma ei tüki öösel jala ringi jõlkuma, kuigi tean, et oht saada rünnatud on tegelikult väike. Mul on hämmastav omadus kusagile sisenedes või väljudes saada hetkega ülevaade toimuvast, erinevate inimeste meeleoludest ja potentsiaalsetest konfliktidest eri inimeste vahel nt mõne tunni pärast. Ja mul on 98% õigus olnud. Ma ei ole pidanud kusagil kahtlase seltskonnaga kahtlasel peol või kõrtsus füüsiliselt end kaitsma, ega ära jooksma, sest olen taolisi sündmuste käike ette näinud ning neid vältinud (va kord toimunud ähvardamine, kust läbirääkimistega (jõudude vahekord oli selgelt minu kahjuks) eneselegi üllatavalt edukalt väljusin). Vaatamata heale nö seltskonnatundele tunnetan järjest enam, et siginemas on ebanormaalne foobia, kus tunnetan võimalikku ohtu ilma igasuguse põhjuseta. Korraldan tihti ka ise avalikke üritusi ning olen harjunud haarama tervet peosaali, olema nö korraga kohal nii peldikus kui ka maja taga, märkama koheselt ja silmas pidama konfliktseid inimesi, et neist siis peatselt turvamehele märku anda, kes kambas hakkama saavad. See on koormav ja hakkab ka mehe ego pihta suhteliselt kergelt. Päev otsa tööd, õhtul koju saabudes meediast vaid politseiteated (just lõppes Ameerika politseiseriaal, algas kohe eestlaste oma jne).

Mis lahti? Mis teha, et asi päris hukka ei läheks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Et Teie seisund paremaks läheks, on vaja midagi muuta. Mida? Seda peaks arutama tohtriga. Üleliigseid kartusi saab lahendada arstirohuga, rahunenult on juba võimalik hingeelu, tunnetamist, käitumist kujundada, treenida. Oma eneseanalüüsiga olete praegu liigselt ühes registris e. teatud määral vales helistikus. Noodimärki muuta (elunoodid jäävad ju suhteliselt samaks) aitab Teil hingetohter. Kõrvalseisja rahu, teadmised ning soov Teid aidata on tegurid, mis hingeradadel eksleja asjakohaste (adekvaatsete) teemärkideni juhatab.

Avalike ürituste korraldajad eriti (aga ka teised kaaskodanikud) peavad oma hingeelu vormis hoidma, sellega tegelema (öige töö nöuab õiget puhkust jne). Hingetohter aitab Teid sellel teel. Parimate soovidega Jüri O.-M: Ennet