Tere.Mure iseendaga 22.10.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,olen 25 aastane naine ja elan Võrumaaal.
Töötan ,olen abielus ja kasvatan 9 aastast poega.
Nimelt on mul mure pikemat aega oma tervisega.Tunnen end koguaeg väsinult,mul on igapäevased seletamatud peavalud,mis teinekord tekivad mitte millestki ja aitab vaid magamine,mitte valuvaigistite söömine.Mul ei ole probleeme mõnuainete ega alkoholiga ja ei ole ka kunagi olnud,aga tunnen ,et mind valdab depressioon või stress..Ma ei tea kuidas seda nimetada.Minu elus on viimase 10 aasta jooksul juhtunud palju halba,mis on ilmselt jätnud jälje,mille tagajärgedega nüüd pean tegelema hakkama.Esimene raske ettapp minu elus oli see,kui elasin veel lapse isaga,kes kasutas minu peal korduvalt ja korduvalt jõhkrat vägivalda,lõpuks suutsin sellest suhtest välja astuda,kuna ta sai kriminaalselt karistada ja kriminaalhooldaja peale.Siis oli mul julgust temast lahku minna...Siis 2 aastat hiljem leidsin endale uue elukaaslase,kes just täna täpselt 3 aastat tagasi sai surma autoavariis ,2 aastat tagasi tegin läbi raske kohtuprotsessi,kus mu enda ema püüdis minu poega minult ära võtta.Kohtu võitsin õnneks tänu heale juristile ja Võru naistevarjupaiga töötajale.Aga selle kohtuprotsessi jooksul oli aegu,kus ma lapsega ei saanud suhelda isegi telefoniteel järjest pool aastat.Tänaseks päevaks olen uuesti abielus,ostame välja korterit ja püüame elada nii,nagu tavaline perekond ikka. Töö millega tegelen on müügitöö,müün teatud toodet telefoni teel.Töö ise mulle meeldib,kuid järjest raskemalt tulen ma igapäevaselt tööle ja olen pidevalt haige ja väsinud. Haigus võib olla lihtsalt väga halb enesetunne või jällegi meeletud peavalud.Tunnen,et olen haige ,aga ma ei tea mis mul viga on.Kardan,et see lõpeb sellega,et kaotan ühel päeval töö,kuna viibin tihti haiguslehel.Mida ma peaksin tegema?Erilist rahalist finanssi mul ei ole,et pöörduda kuskile kalli arsti poole...Vitamiinides asi ei ole,perearst on tihtilugu soovitanud,et äkki tuleb väsimus sellest,aga võtan ka vitamiine,liigun piisavalt..Lisaks sellele kõigele on mul tekkinud suhtlusprobleem võõraste inimestega avalikus keskkonnas,pikemat aega ma tunnen,et ei julge inimesele otsa vaadata kui temaga räägin..olgu see siis tuttav või võõras inimene.Ma ei suuda sulanduda uues keskkonnas,näiteks töövahetuse puhul kollektiiviga..
Ma ei oska hetkel muud enam kirjutada,probleeme on minujaoks palju ja ma ei tea millest ja kuidas peaksin alustama..

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Mineviku läbielamiste mägi nagu Munamägi. See mõjutab, selle "seedimine" võtabki teinekord rohkem aega - oma mõtetega ei tohi minevikku kinni jääda.
2) Töö-Vanker suur vedada ja Lapse-Vankergi murega koormatud - aga asjad arenevad ja peavadki normi minema.
3) Suured kehalised-psüühilised koormad on Väsimuste põhjuseks. Puhkuse küsimused päevakorda.
4) Kui kodune elu korras, siis suhtlemisega ei ole probleeme - ole ISE, ole Rõõmus.
Sirvi varasemaid ja sealt annab ka üht-teist kasutusele võtta.
Head tegutsemist ja Puhkust,
Jüri O.-M. Ennet