Õnnetunde puudumine 07.03.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Viimasel ajal on selline tunne nagu ma oleksin rõõmust tühjaks imetud. Ei saa isegi öelda, et hakkaksin iga asja peale nutma, sest mul reaalselt ei olegi põhjust, vaid ma lihtsalt nutan väga tihti. Jõuan näiteks koju, hakkan nutma, ja ise samal ajal mõtlen, et miks ometi mul ju ei ole põhjust. Iga väiksemgi tagasilöök lükkab mu täiesti rööpast välja. Ma tunnen, et ma ei jaksa olla rõõmus ja suhelda oma sõprade ja lähedastega. Muidu olen pigem seltskondlik ja elav inimene, aga madalperioodil ajab mind närvi, kui inimesed minuga rääkida tahavad ja mõtlen, et ma ei taha ja ei jaksa rääkida.
Kõige selle peale kokku, on mul tunne, et ma ei viitsi isegi elada. Ma ei suuda näha, et elu mingit rõõmu võiks pakkuda ja ma lihtsalt tahaks, et see läbi juba saaks. Kuna mul on juba väga noorest peale olnud selliseid mõne nädala kuni mõne kuu pikkuseid madalseise, siis tean, et millalgi läheb see tunne üle ja kõik on jälle hästi, aga selle aja ootamine on väga väga kurnavaks muutunud ja ühtlasi ei ole see meeldiv aeg ka mu lähedastele ning ka koolis edasijõudmine ja hariduse omandamine kannatab selle all.
Trenni teen peaaegu iga päev ja magan ka normaalselt (aeg-ajalt on küll magamajäämisega probleeme). Toitumine on ka normaalne.
Kas sellise asja valutumaks üleelamiseks oleks võimalik (või üldse vajalik) midagi teha või on tegemist pseudoprobleemiga?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Päevik ja sellesse kirja Positiivne pihtimine. Iga päev 5 kuni 10 kiitmist.
Iga tegevuse ees kiida ennast.
2) Iga inimene on mingis valdkonnas Andekas. Leia endas see andekus ja mine seda andekuse rada pidi oma õnnerada.
3) Madalseisud näitavad, et midagi on vaja muuta, et kõike ei saaoma hingesoppidesse võtta - sinna ainult hingelised kalliskivid, muusse suhtuda mänguliselt, näitemänguliselt. Võtta asju nagu näitemängu õppetükid, proovid, harjutused.
4) Et inimene elus on - see juba super-Õnn.
Mona-Linda naeratus ning kiitmine, kiida ka teisi!
Jüri O.-M. Ennet