Higistamine ja närveerimine. 05.12.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen terve selle aasta jooksul poode külastanud nii minimaalselt kui ma saan. Kuid iga kord poodi minnes hakkab mul paha, hakkan higistama, närveerima ning tekib isu poodidest välja saada nii kiiresti kui võimalik. Ning ma mõtlesin et see on ainult teatud kohtades nii, kuid ei. See juhtub iga kord ning pärast seda on mul raske magama jääda ning uinunud alles 1-4 tunni jooksul voodisse minemast. Ning kui ma üritan süüa siis isu pole ning kaob ka järgmisel päeval. Tihtipeale käib poes minu asemel keegi teine kuid kui pean ise minema unustan ma sootuks mille pärast ma seal olen ning tekib isu lahkuda. Mida ma tegema pean?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Paanika häire - esineb paljude, ei tapa, on ravimi ja harjutustega kõrvaldatav.
1) Sisepingete maandamine (sportlik aktiivsus, relax-harjutused, minu Palve).
2) Und soodustavad nipid, (vt varasemad) ravimid (kirjutab Psühhiaater või siis apteegi vabamüügist - Melatoniin. üks tabl õhtul tunnikene enne und.
3) Ideomotoorsed harjutused (vt varasemad).
4) Enneti rituaal e Pavlov-Enneti tingitus (harjutades panete oma nime - mõjub paremini).
Ivan Pavlov andis koerale iga päev liha ja pani lambikese samaaegselt põlema ja nii kuu-poolteist. Siis ühel päeval enam liha ei andnud, pani lambikese põlema ja kutsul ila jooksis nii, nagu oleks saanud liha. Teada tuntud Pavlovi refleks.
Minu tingitus e rituaali kujundamine: Rohi-harjutus (rohu võtmise järgselt (Melatoniin, näiteks) teha minu Palve esimest sammu. Rohu toime ja harjutuse toime tugevneb, sümbioos, toime tugevneb). Nüüd rohi-harjutus, rohi-harjutus /liha-lamp, /rohi-harjutus... Siis ühel päeval enam rohtu ei võta /liha ei anna/, harjutust tehes organism töötab Nagu oleks saanud ka rohtu! Harjutuse toimele lisandub rohu toime. Nii tekitame endale tingitud refleksi e Tingituse e. Positiivselt toimiva rituaali. See on v.hästi toimiv .
Head harjutamist
Jüri O.-M. Ennet