Mälulüngad 28.01.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen noor 21aastane neiu, elan üksi, käin tööl ja koolis. Olen oma eluga rahul, kuid viimasel ajal häirib mind fakt, et ma unustan asjad mida mulle räägitakse, ülesanded, mis mulle usaldatakse ja mõtted, mida mõtlen. Olen tähele pannud, et unustan järjest tihedamini. Kui mulle antakse tööjuures mingi ülesanne, aga minutipärast pean üleküsima, et mida mul teha kästi. Kui mõtlen või plaanin midagi teha siis kaob see meelest enne kui jõuan asjaga alustust teha. Samuti on mul aegajalt äärmiselt valusad pistelised peavalud. valu kestab mõned sekundid meelepiirkonnas ning kaob. Valu on ehk kord nädalas või kahenädala jooksul, kuid tähelepanuväärne ning muret tekitav.
Võibolla muretsen lihtsalt üle, aga see ei tundu enam normaalne nooreinimese puhul. Kas peaksin selle murega arsti poole pöörduma või on mingeid harjutusi mälutreeninguks? Tänan!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Piisav uni, õige puhkus.
2) Rõõmsameelsus parandab õppimisvõimet.
3) Märkmik-päevik - sinna kirjutamine juba treenib mälu.
4) Minu Palve (vt eelnevad) parandab aju verevarustust ja seega ka mälu. Parandab ka aju verevarustuse regulatsiooni ja seega peavalud ei saa selliselt enam tekkida.
5) Õppetrükke koolis võtta rõõmuga, võimalusel olukordi visualiseerida - piltlikult kujutleda. Käega kirjutamine, värvilised jooned tähtsama asja all jms aitavad.
6) Mälu on treenitav ja oma päevikusse saadki panna selle mõjureid: a) mis sega, b) mis kasuks. Õppimise kohta vt internetist ka mõnda soovitust - neist üks-kaks võta endale kasutuseks.
Analüüsi, otsusta, tegutse.
Jüri O.-M. Ennet