Süü- ja kindlusetusetunne 04.10.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tunnen ennast iga asja pärast süüdi. Isegi sellepärast tunneks süüdi, kui laenaksin sõbrale ratast ning ta sellega kukuks - tekib kohe mõte, et miks ma pidin talle seda laenama. Või kui kohtun näiteks sõbraga õhtul hilja ja kui meie teed lahku viivad ning midagi peaks temaga koduteel pimedas juhtuma, tunneksin ennast jälle süüdi, et miks ma ei saatnud või teda ära ei viinud.
Kindlustunde puudumine saadab ka igapäevaseid tegevusi. Näiteks tööl. Olen õppinud kindla eriala, aga ikka kahtlen, kas teen seda või teist õigesti. Annan õiguse alati teistele arutlustes. Liiga kergelt võtan kriitika omaks, kui öeldakse, et ma teen valesti - kunagi ei teki tunnet, et tegelikult on ka ütleja hinnangus subjektiivset.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Süütunne tekib sellest, et arvatakse, et midagi on valesti tehtud või tulevikus valele rajale kulgeb.
Seega: a) minevikku ju muuta ei saa, aga sealt saab elutarkust (mitte negatiivset emotsiooni) ammutada; b) tuleviku plaanid annab ju läbi arutada ja siis antud oludes parim otsus vastu võtta.

Eneseusk annab parandada - tuleb oma igapäevategemisi veidi paremini teha ja sellest siis rõõmu tunda.

Ebaõnnestumisi tuleb ka nautida - on selgunud, et midagi annab veidi teistmoodi, paremin teha. vt UT(Uus Testament) ja sealt Jaakobuse kiri.

Jeesus toitis 5000 pulmalist (veidi veini pealekaubagi), mul on olnud rõõm 5000 korda soovitusi anda. Proovi Sinagi oma lähedastele midagi pakkuda - andmiserõõm tugevdab hingeelu, ebaõigele süümele jääb seega vähe ruumi.

3E päevik aitab analüüsida, tegutseda.
F. Nietzsche leidis, et mida keerulisem-raskem olukord, seda rõõmsameelsemalt ja elujõulisemalt tuleb sellega tegeleda. Mina ütleksin - nagu sportlane, saan hakkama, harjutan, harjutamisest tunnen rõõmu ja teen ära!

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet