Punktide lugemine - on sellele ravi? 08.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

On siis selline asi, et loen punkte. Seda on raske seletada, kuid umbes nii, et kui kuulen lauset, siis jagan sõnad gruppidesse. Tähti peab loomulikult olema võrdselt. Kui see on tehtud, siis hakkan sõnu võrdsustama punktide kaupa. Et tähed üritan võrdseks teha nt: i koosneb 6 punktist. Punktid reisivad alati paari kaupa. Olen koostanud ka oma tähestiku alates suurimast (kõige rohkem punkte) w. Kõige vähem punkte on i ja r (need on võrdsed). Vahel kui olen kellegagi vestluses, siis ma nagu hakkan punkte lugema ja kaon nagu vestlusest. Või kui tunnis pean tähele panema, mida õpetaja räägib, hakkan ise aru saamatagi punkte lugema ja tarkus läheb mööda. Ka magama ei saa jääda vahel. Mõtlen päeva peale ja kui meenub mingi lause kas vestlusest või seriaalist, mida nägin, siis hakkan jälle võrdsustama. Nii võin järjest võrdsustada 30min. - 1,5h . Proovin küll vahel lõpetada, kuid lihtsalt ei suuda. Tahaks teada, kas sellel on nimi või isegi ravi?
Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sundmõtted sunnivad sind sundtegusid tegema. Pöördu psühhiaatri jutule ja üheskoos saate seda probleemi lahendada. Probleem on kõrvaldatav!

Selliseid sundmõtteid-tegusid on väga paljudel, aga nad sellest teistele ei räägi.
Need häired on ravitavad, aga kannatlikkust peab olema.
Need sundseisundid (sundmõtted ja/või ka sundteod) on tahtevastased, häirivad suuremal või vähemal määral igapäevaelu.
Kuuluvad nad häirete rühma, mida ennemuiste nimetati neurootiliseks, s.o. närvipinged, stress jms on nende tekkel oluline. Järelikult närvipingete vähendamine ja hingerahu osakaalu suurendamine on oluline.

Psühhiaatri jutule ja koos leiate lahendeid.
Terves kehas tervem psüühika ja vähem neurootilist! - see tarkusetera on ka vaja tervisepuuks kasvatada.

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet