Vangistatuse tunne 08.09.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Veetsin kevadel 3 nädalat psühhiaatriahaiglas. Ma ei olnud seal vabatahtlikult. Mulle kirjutati rohtu ja pean nüüd iga kuu kohaliku psühhiaatri juures vastuvõtul käima. Mul on siiamaani seesama vangistusetunne, nagu psühhiaatria haiglas olles, tunne, et ma ei ole ikka veel vaba. Ja hirm sinna tagasi sattumise suhtes. Mingil määral ma kardan nüüd iga psühhiaatri visiiti, sest ta võib mind haiglasse tagasi kupatada ja veel hea kuu aega minu elust ära võtta. Te olete ise psühhiaatriahaiglas olnud kui töötaja, aga ma ei tea, kas Te olete kunagi tundnud, kuidas on olla eemal oma perest, emast ja vennast. Ema, kes ootab oma poega koju, aga poega ei tule, sest ta on pandud luku taha. Ei saanud emale isegi emadepäevaks lilli viia. Nagu ma ütlesin, kuigi mind lasti välja, on mul ikka tunne,et olen vangistatud ja näen päikest läbi trellitatud akende, sest psühhiaatri juures pean vastuvõtul ikka käima. Küsimus on mul selline: kui ma lähen välismaale ja jätan psühhiaatri vastuvõtule minemata, siis mis minuga tehakse ? Kas mind hakatakse ka välismaalt taga oitsima ?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui inimesel on sooma (keha) mingi murega hõivatud, siis inimene tunnetab seda küllaltki adekvaatselt ning sellest tulenevalt ka ravib end asjalikult (vastavalt tohtri soovitustele). Kui inimesel on meelehäire ja laseb selle häirega (piltlikult öeldes) "üle võlli", siis ta piisavalt ohtu ei taju ja võib oma edaspidisele tervisele (meelehäirele) "õli tulle valada". Arstid ütlevad, et meelehäire korral inimesel puudub osaliselt haiguskriitika, ta ei tunneta küllaldase tõsidusega oma meelehäiret ja seega ka ei võta küllaldase tõsidusega enda ravimist.
Mina käisin ka mõned aastad tagasi haiglas ennetaval e profülaktilisel siseorganite uuringul (põhjalik uuring ning testimine kestis kolm päeva) ja soovisin õhtul-ööseks koju minna, aga tohter (tuttav ja puha!) ei lubanud. Alul ma ka ei saanud temast hästi aru ja olin tunnikene-kaks isegi pahane. Ja siis sain aru! Püüa sinagi aru saada.
Oma psühhiaatriga tuleb saada usalduslik vahekord, julgelt küsida ja veelgi julgemalt oma mõtetest-soovidest temale rääkida. Koostöö! Koostöö! Koostöö!
Peale arstirohtude tuleb ka muid võimalusi oma keha ning vaimu tugevdamiseks tarvitada. Sirvi minu raamatut "Väljavalitu" ning nopi sealt endale sobilikud tegemised - ja siis tee neid!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet