Kas kestev stress võib tekitada mälu häireid? 17.02.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas intensiivse iseloomuga ja kestvalt stressi tekitav inimene võib tekitada mäluhäireid? Viimasel ajal olen tähele pannud, et triviaalse tähtsusega lühimälu on halvenenud: unustan telefoninumbreid, asjaolusid, kas võtsin võtme/mobiili/asja kaasa, mis kell oli vaja kuhugi minna jne. Detailid ununevad kiirelt. Olukorra "õigustamiseks" saan tuua ainult äärmiselt pingelise töökeskkonna. Päevad on pikad, pingelised ja intensiivsed (10h, sageli kauem) ja teises ajavööndis kui Eesti (sotsiaalne mõõde!). Puhkepausid on minimaalsed. Ülemus on äärmiselt plahvatuslik ja verbaalselt aktiivne (röögib ilma igasuguse süütunde või pidurdusmehhanismita, tööpäeva jooksul nt 2...5h vahemikus kindlasti) dominant ajas ja ruumis. Pidev süütundega manipuleerimine, kus alati kõik teised on süüdi, mitte tema või lihtsalt asjaolu/paratamatus.

Mida peaks tegema?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mäluga seonduv annab korrigeerida, treenida.
1) Hea meeleolu, hea mälu. Heast meeleolust tuleneb ka loominguline potentsiaal. Religioosne ekstaas (U. Masing) on parim seisund loominguks.
2) Korralik puhkus (uni, lõõgastumine). Päeval korduvalt teha minu Palve-Meditatsiooni harjutust. Aga õhtul ja kodus kindlasti (kui päev seda mingitel põhjusel ei võimalda). See P-M harjutus õpetab lõõgastuma, parandab ka oluliselt aju verevarustust.
3) Elu on mänguline (näitemänguline, sportliku mängu sarnane, rollimänguline) ja seda tuleb igapäevaelus kasutada. Kui ülemus sõimab, siis jälgida tema nö näitlejameisterlikkust ja samas püüda tema plahvatustest välja noppida ka sisuline (tööga seonduv ja oluline) info. Mänguliselt (mitte ironiseerivalt) reageerida tema ootustele. Arstirohtu esialgselt vaja ei ole.
vt raamatust "Väljavalitu" juhi moodsad haigused ja sealt Tulving Enneti lillekse ptk.