Magama jäämise raskused 08.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist

Minu probleemiks on mitte magama jäämine õhtul. Teie nimetaksite seda vist hilinenud une sündroomiks. Kui tavalisel inimesel on magamajäämise periood 10-12 vahemikus, siis mina uinun alles 2,3,4 paiku. Aga mul on väga raske nii elada, kuna pean hommikul kl. 06.30 üles ärkama, et kooli minna. Vahepeal ma lihtsalt ei suuda üles tõusta ja jätan tihti esimestesse tundidesse minemata. Aga nii see edasi kesta ei saa! Päeva ajal on ka keskendumisvõime häiritud. Olen nii väsinud, et toetan oma pea pinginaabri õlale ja panen silmad kinni. Kuid hämmastav on see, et ka siis, kui olen nii-nii väsinud, ei uinu ma. Pärast kooli lähen trenni ja tegelen huvialadega, aga needki jäävad sisutühjadeks ja mõttetuteks, kuna olen nii väsinud, et hingega asja juures olla.
Nagu ma aru olen saanud ei ole see haigususlik seisund, vaid mingi kaasasündinud konstitutsionaalne eripära ( vähemalt internetis oli nii öeldud ), mis stressiolukorras ägeneb. Kui nii, siis see küll minu arust eriti tore eripärasus ei ole. Ma ei taha nädalalõppudel oma elu maha magada.. Tavaliselt tõusen siis mingi 11, 12 paiku. Seegi väga vaevaliselt. See ei ole normaalne, kuna ma tahan käia sõpradega väljas ja teha midagi kasuikku. Laup. ja pühap. ei ole selleks, et need maha magada, vaid puhkamiseks. Minu jaoks on puhkamine sõpradega väljas käimine, erinevatest üritustest osa võtt jne. See ju ainuke aeg, mil saan oma aega pühendada tähtsatele inimestele, aga kui pool päeva oma ajast maha magan, on kurb.
Mida teha? Olen kuulnud ja lugenud mingist valgusteraapiast. See oli internetis. Kas sellest oleks mingit kasu?
Otsin lihtsalt meeleheitlikult võimalusi sellest vabanemiseks, või kasvõi leevendamiseks.
Arsti juurde ei tahaks pöörduda, kuna kardan neid.

Olen Teile väga tänulik, kui vastate ja annate nõu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vajad nö unerohtu, et sellest valest une-ärkveloleku rütmist välja tulla ja õigel ajal (10-11) õhtul voodisse ja magama saada. Ema las toob perearstilt Valocordin-Diazepam - tilku ja neid õhtul võtta 3 v.4.või 5 tilka enne voodisse minekut.
Õpikoormust vähendada.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet