töönarkomaanist mees ja depressiivne naine 15.12.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Situatsioon lühidalt järgmine. Mees töötab kahel kohal, kummastki nõus loobuma ei ole. Tööpäevad algavad kell 8 hommikul, lõppevad 10 paiku õhtul, sageli aga alles keskööl. Töö tähe all kulgevad kõik nädalalõpud. Suhte alguses püüdis rohkem kodus olla ja hoiatas pidevalt, et alati see nii olema ei hakka. Kui vahel harva 1-2 vaba päeva võtab, siis suurema osa sellest magab, sest on väsinud. Suvel sai 3 nädalat "ametlikku" puhkust, millest puhkas 1 nädala, ülejäänud aja töötas. Alati on mingi vabandus olemas - maja vajab ehitamist vms kuigi peres rahaprobleeme ei ole ja ei oleks ka siis kui nii hullult ei töötaks või kui ta üldse ei töötaks. Ja nüüd mündi teine pool. Minul on sellne elu põhjustanud tohutu depressiooni, mis aina süveneb. Nüüdseks on peavalud igapäevane nähtus, magama jäämine võtab 2-3 tundi, hommikuti hilinen alati, sest ei suuda üles tõusta, sotsiaalne elu on soikunud, sest üksi igal pool käia ei taha, nutuhood on tavaliseks saanud ja kestavad sageli ilma otsese põhjuseta tunde. Mida teha? Süüa antidepressante? Põhjust see ei likvideeri. Mehest lahku minna? Ma armastan teda ja midagi halba ta tegelikult ju ei tee. Lubab, et varsti asi muutub, kuid need lubadused antakse kaugeks tulevikuks ja tähtaeg, millal midagi muutuma peaks, nihkub järjest eemale. Samas tunnen, et ma ei pea niimoodi enam kaua vastu, hing on katki. Mida soovitate teha?
Kena jõuluaega,
Hannah

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Koolieelsel perioodil mõned lapsed mõtlevad, et kui kooli lähen, siis.. siis saan elada-olla nii, nagu soovin. Algklassides mõned õpilased mõtlevad, et kui lõpetan tavakooli, siis.. . Ülikoolis õppides mõned mõtlevad, et kui kõrgkooli lõpetan, siis.. siis saan elada nagu soovin. Kahe koha peal töötades mõned mõtlevad, et kui maja valmis ja uuem auto, siis..
Mõned inimesed elavad minevikus, mõned kaug-tulevikus, aga ei osata elada olevikus. ELU ON OLEVIK! Oleviku nimel me elamegi, olevikus ongi meie rõõmud ja ka mured. Sedavõrd siis ajateljest. Teiseks tähtsaks asjaks on väärtuste skaala: mis kõige tähtsam, mis vähem tähtis, mis tühi tuuletallamine.
Hannah! Vestelge omavahel, vestelge koos psühholoogiga. Kuidas Titeküsimusega lood on? Laps paneb mitmedki asjad õigesse pingeritta.
Jõulurõõmu, rõõmu uuelgi aastal,
Jüri O.-M. Ennet