alkoholist priiks 15.09.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! See on küll korduma kippuv küsimus, aga ikkagi küsin. Nimelt kuidas ma saaksin lahti alkoholisõltuvusest? Olen 31 aastane ja vahelduva eduga ikka jälle selle küüsi sattunud. Saan ja suudan ka täiesti ilma alkoholita olla, kuid kui jälle veidi võtan, siis tarvitan erinevas koguses ja kangusega alkoholi praktiliselt iga päev. Ma saan aru, et see on paha, kuid teavasti tekib ju pärast mitupäevast tarvitamist kohutav depressioon ja halb enesetunne ning sellest saab ju jälle kõige rutemini lahti nii, kui jälle peale juua. Lisaks alkoholist tulevale depressioonile, olen veel inimesena n.ö. põdeja tüüp, kes kipub liiga palju muretsema ja igasugu asju kartma. Seetõttu otsin pahatihti tuge just alkoholist, mis ei ole, aga ju kohe mitte alati õige, sest tean, et see teeb asja lõppkokkuvõttes veelgi hullemaaks. Ehk siis mingi aega on tõesti hea ja lõbusam, aga pärast topelthalb. Mida te soovitaks mul teha ja kas on ka ise mingeid vahendeid, kuidas ma suudaks selliseid n.ö. alkoholi küüsi libastumist vältida? AA seltskonda ma päris minna ei tahaks ja ka näiteks ampulli ei sooviks paigaldada! Ma olen sellest alkoholiprobleemist väga väsinud ja tahan sellest väga lahti saada! Vahepeal näiteks suutsin üle poole aasta kaine olla, kuid siis võtsin taas! Palun aidake!

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Saate asjast ise päris hästi aru,et nn alkoholiga oma
psüühika korrigeerimine lõpeb halvasti.Ühikonnas on see üsna
levinud eneseravimise viis ja sageli ei teadvustata seda endale.
Ilmselt oleks otstarbekas alustada Teie närvisüsteemi raviga ja
parallelselt võib kasutada mõnda aega paraleelselt otseselt
alkoholivastaseid preparaate (tablette).Nende abil saate kaine
hoo sisse.Tänapäeval on uusi häid ja ohutuid psühhofarmakone
kasutusel.Omal käel ei tasu küll mingeid rahusteid hakata võtma.
Tuleks siiski pöörduda julgelt konsultatsioonile psühhiaatri poole.
Ampulli küll keegi peale ei suru ja selleks peab inimene ikka ise
vaimselt "küps" olema.
lugupidamisega J.Mumma