antidepressant Remeron ja ülekaalulisus 23.05.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
palun Teie arvamust. Olen 30a naine, depressiooni ja sellega kaasnevate kauakestvate unehäirete raviks määrati preparaat Remeron. Minu probleem on selles, et depressiivne seisund on kestnud ca 1,5 a ja selle aja jooksul olen juurde võtnud umbes 20 kg. Remeroni võtmine tekitas esimestel päevadel tugevat unisust, uimasust, keskendumishäireid ja nägemine muutus uduseks. Märgitud kõrvalmõjuks antud preparaadil on ka kaalutõus ja isu suurenemine, isu on natuke suuremaks läinud küll. Hetkel kaalun juba 95 kg, kuigi toitun Kaalujälgijate soovitusi järgides juba 4 aastat. kaal ei lange, vaid koguneb tasapisi, kuid järjekindlalt. Minu suur probleem on viljatus, mille võimalikuks põhjuseks peab günekoloog just ülekaalu, see takistab ka laproskoopilist operatsiooni. Seega mitte mingil juhul ei taha ma enam lisaks kilogi koguda. Olen lugenud, et Remeroni tarvitamisel (aga kuur kestab min 6 kuud), võtab kaalus juurde 12% patsientidest. mis on minu jaoks väga ebasobiv perspektiiv. Kas on võimalik kuidagi terveneda, kuid mitte juurde võtta? Ja veel, kui pikka aega pärast depressiooni ravi lõppu ei ole soovitatav rasestumist (vähemalt) proovida? Tänan Teid, et leidsite minu probleemi jaoks aega.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Remeron on hea unetekitaja ja ka isu soodustav antidepressant. Raviskeemi ja -taktikat tuleb muuta - kurb ning mitte kõige õigem on 1,5 aastat depressiivne olla. Liigne (suurenenud) isu ning kehakaal on osaliselt tingitud Remeronist, aga põhiliselt tingitud Teil esinevast depressioonist. Konsulteerida tuleks ka peretohtri või terapeudiga kehakaalu küsimuses. See ravi(m) Teile ei sobi, vaatamata sellele, et Remeron on väga hea antidepressant. Raseduse ning imetamise ajal ei soovitata, eelnevat nn vajalikku rohuvaba perioodi ei kirjeldata. Arstirohust Teile ainuüksi ei piisa, vajalikud on ka teised keha-vaimu-hinge ning sotsiaalse tervenemise vahendid. Uni-meeleolu korda, kaal normi ja siis günekoloog. Tulge vastuvõtule. Heade soovidega Jüri O.-M. Ennet