kuulmishallutsinatsioonid 05.03.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Olen juba paar aastat hädas oma ämmaga. Ta väidab kuulvat naaberkorteritest mürinat, valju muusikat vms, mis ei laskvat tal rahulikult elada. Seejuures on ta lapsest saadik peaaegu kurt (kuulmisnärvi kahjustus sarlakite tagajärjel), tavalist kõnet ei kuule üldse, loeb huultelt. Seoses selle nn mürinaga on ta paari aasta jooksul neli korda korterit vahetanud. Alati sama lugu: pool aastat on uues kohas rahul, siis hakkab jälle mürinat kuulma, kahtlustab, et naabritel on mingi võimas kodumasin, mis keset ööd tema kiusamiseks sisse lülitatakse. Muidugi tekivad konfliktid naabritega. Tüli on kohati väga suureks paisunud (käib öösiti uste taga kolkimas, nõudes, et lärm lõpetataks, või taob harjaga vastu radiaatorit, et naabritele "tagasi teha"). Lisaks on ta vali kaebaja, käib mööda ametiasutusi, tülitab politseid ja kõikvõimalikke teisi instantse, kaevates naabrite peale. Praegu on tal jälle nn mürinastaadium, ilmselt hakkab varsti kolima.

Peale selle on ta väga konfliktne, kõigi sugulastega tülis, mõnega pole 10 aastat rääkinud. Kahtlustab, et kõik tahavad tal nahka üle kõrvade tõmmata, eriti rahaasjades, nõuab taga olematuid varandusi (väidetav pärandus jne).

Mis võib olla selliste kuulmishallutsinatsioonide põhjuseks? Kuidas teda aidata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõrgema elueaga võivad kaasneda muutused psüühikas, esineda kuulmismeelepetteid hallutsinatsioonide kujul ( halb kuulmine sarlakite jm tagajärjel hallutsineerimist ei sega) ning paranoilist (kahlustavat) suhtumist naabritesse, aga ka sugulastesse. Ka ämmal. Jutud, selgitused, veenmised siin ei aita. Aitab psühhiaater ja tema poolt pakutud arstirohi. Eluea pikenedes selliste häiretega inimeste osa veidi tõuseb, arsti poole pöördujate arv suureneb. Nad saavad abi, kergendust saavad ka naabrid, sugulased.

Pöörduge psühhiaatri poole.

Rahulikku meelt soovides Jüri O.-M. Ennet