Mis aitaks ärevushäirete vastu, mis tekivad situatsioonides, kust ei saa põgeneda. 04.10.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on kahe aasta jooksul tekkinud tugev häire. Väljendub see situatsioonides, kus ma pean püsivalt ühe koha peal olema. Enamasti siis teatrietendus või kino, autoroolis oodates pealesõitu praamile, lennuki stardiprotseduurid.... Viimasel ajal väldin pikki bussireise ning ka juuksuritoolis istumine on minu jaoks juba paanika kuubis. Tunnen kuidas vererõhk tõuseb, samuti ka kehatemperatuur. Hingamine kiireneb, ning enamasti tekib ka kohene vajadus minna wc'sse. väga tüütu, seda enam, et lähipäevil on vaja minna lendama lennukiga. Kas on olemas mingeid käsimüügiravimeid, mis rahustaks. Või peaks juba pöörduma perearsti poole.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) vt varasemaid soovitusi,
2) Võtta ärevusega seotud situatsioone kui võimalust end Karastada! Külva veega karastades me ka ületame ennast ja iga ületamine annab pärast meeldiva elamuse - sain hakkama. Karastamine käib samm-sammult - paar-kolm kuud, nii ka nende hirmudega - tore võimalus end samm-sammult karastada.
3) Ideo-motoorne treening - mõttes ja rõõmuga olla nendes Pingesituatsioonides - mõte harjub ja keha tuleb järele.
4) Kehaline harjutamine ja tervislikud eluviisid.
5) Esimesel etapil on arstirohi abiks.
Jüri O.-M. Ennet