Generaliseerunud ärevushäire, kehalised sümptomid. 03.10.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere !
Aasta tagasi diagnoositi mul generaliseerunud ärevushäire. Hakkasin tundma füüsiliselt oma kehas sümptomeid. Käisin paljudel eriarstidel, seoses tükitundega kurgus. Paraku avastati gastroskoopial reflukshaigus. Määrati raviks maohapet pärssivad rohud, mida vahelduva eduga olen võtnud pikemaajaliselt. Lisaks langes kehakaal 14 kilo umbes kahe kuuga. Kevadel ja suvel käisin mitu korda psühhiaatri juures, määras mulle raviks AD cipralex, kuid lõpetasin ravi kuu aega hiljem, kuna kehalised sümptomid veelgi suurenesid ja samuti refluks. Arst määras küll xanaxi, mida aegajalt tarvitan. Kuna mao probleeme leevendas pidev söömine, tõusis kehakaal suvega 10 kilo , nüüd olen 7 kilo ülekaalus. Enesetunne on kehv. Endiselt tükitunne kurgus, seda seostan pidevalt mao probleemidega. Sellega seoses käinud mitu korda erinevatel gastroenetroloogidel, kes on soovitanud tegelda ärevushäire ravimisega. Kuid kõik AD tekitavd minus meeletuid kõrvaltoimeid. Kuna psühhiaater läks ootamatult puhkusele, polegi mul hetkel uut arsti. Hetkel võtan vahest xanaxi. Mõtlen pidevalt haigustele, googeldan ja olen hirmunud. Millist ad soovitaksite Teie mulle ? Millest ma saaksin abi.. refluksi diagnoos ehmatas ka mind ära, kuigi arst korrutas, et uut gastroskoopiat ei vaja ja pean jälgima elustiili. Mina aga tunnen end koguaeg kehvasti, ka siis kui võtan mao rohtu. Mitte midagi ei aita. Panin aja ka psühhoteraapiasse, kuid ei usu ka sellesse. Mida Teie mulle soovitate, kui vaevlen pidevalt haiguste kartuses ja tunnen terve päeva tükitunnet kurgus, mis kohati ajab iiveldama.
Väga suured tänud!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Reflux - rohtu võtta hommikul. Vajalik rahulik mälumine ja rasvaste toitude vältimine. Nisujahu-tooteid ka vähendada. Jälgi enesetunnet, see kõige targem tohter.
2) Ärevushäire (neid tänapäeval väga paljudel) põhjuseks see, et pingeid tekib rohkem kui oskame neist vabaneda.
Ravi: vt varasematest minu ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid" raviprintsiipi. Arstirohi on siin vaid 1/10 tähtsusega, 9/10 on kõik muu. vt ja tegutse.
Kindel abivahend - minu Palve esimene samm.
3) NB Terveks ei tee ei arst ega psühholoog - tereks teeb ennast igaüks ikkagi ISE!
4) Inimene on loodud siia Maailma selleks, et olla Õnnelik ja Maailmas on tuhandeid agenseid, mis meid õnnerajal hoiavad ja õnnemägede poole viivad. Rakenda neid!
Jüri O.-M. Ennet