Õudusunenäod 15.09.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
ma olen terve oma elu jooksul näinud ühetaolisi õudusunenägusid. Täpsemal näen juba väga noorest east öösiti unes vaime ja deemoneid kes püüavad mu keha kas üle võtta või seda kuidagi muud moodi kahjustada (mõni püüab mu vaimu murda, mõni püüab mu tugeva teadvuse juures siiski keha üle võtta, mõni aga käib nn omaks lõbuks kollitamas). Vahel näen unes pikalt ühte ja sama tegelast, kuid see lõppeb juhul kui ma selle "vaimuga" suudan võidelda oma unenäos ja teda nn "paika panna". Siis aga tuleb juba uus ja vahel ka hullem. Kui alguses lapsena nägin unes selliseid vaime, kes ajasid mind pigem taga ja kollitasid niisama, siis nüüd pea kolmekümnesena on need tegelased justkui tugevamaks saanud ja kohe päris tõsiselt tunnen öösiti, et nad hakkavad minust jagu saama. Täna öösel näiteks nägin unes, et mingi deemon õppis kuidagi mu keha halvama, et ise samal ajal mu kehasse oma loitse panna. Ta justkui downloadis mu kehasse erinevaid õudsaid asju, mida ma isegi ei oska seletada. Visuaalselt nägi see välja nagu mingite heliklippide allalaadimine. Ärkasin selle peale, et viimane klipp oli nii jube, et unenäos jäi mulje, et see võib mu keha üle võtta ja selle kuidagi surmata (justkui suitsiid, mida ma pole eluilmaski ise soovinud), ma lausa karjatasin. Selliseid unenägusid on erinevaid, mõni siis kordub ja on pikalt minuga kaasas. Antud und aga ma ei suudaks rohkem näha, see oleks juba liig. Ma ei suuda enam peale seda und magama jääda, tekib paanikahoog ja ärevus. Magama ei suuda uuesti jääda, kohe tuleb tohutu hirm. Selline asi segab mu unereziimi, kui äratab mind kaks kuni kolm tundi enne vajaliku aega. Hetkel võib rolli mängida ka asjaolu, et ootan oma esimest last ning see siiski on suur asi ning ehk tekitab hirme, küll aga varasemalt on need unenäod sama jubedad olnud, seega, rasedus ei saa olla see peamine põhjus. Minu küsimus on see, et kas korduma kippuvatel unenägudel on mingi konkreetne põhjus ja kas neid saab ennetada ka siis, kui inimene ei joo alkoholi, ei suitseta ega tarbi narkootikume, liigub piisavalt ja oskab positiivselt mõelda? Võibolla on arstil endal mõni hea soovitus.

Ette tänades,

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) apteegi vabamüügis on saadaval Melatoniin ja seda võtta õhtul tunnikene enne und.
2) vt minu varasemaid soovitusi unehäirete kohta - leia sealt endale sobilikud harjutused ja harjuta.
3) Kindlasti Päevik (nagu sportlased), et ennast paremini tunda ja seeläbi ka paremini juhtida.
4) Soovitan korra psühhiaatri vastuvõtule minna ja tema soovitusi kuulata. Mina annaksin väikeses annuses neuroleptikumi - rahustab keha ja mõtteid, kõrvaldab päevapinged, aitab uinuda ja aitab rõõmsatel unenägudel kohale ilmuda.
Igast murest saab üle!
Harjutamine aitab!
Jüri O.-M. Ennet