Unehäired/paanika lapsel 28.07.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kuidas aidata lapsel öiste hirmudega hakkama saada?
Lapsel on antud kaebused kestnud kaks aastat. Alagsid need paanikaga kus laps ei saanud kus ta on jne...ning hommikul ei mäletanud, et nägi halba und. See on kestnud hooti, mingi aeg jälle on rahulik olnud ja siis mingi periood jälle...uus ja hoopis teistmoodi periood algas eelmine kevad ja kestis ka suvel, kus oli jälle nii, et laps ei mäletanud hommikul midagi. Kuid nüüdseks on läinud olukord selliseks, et ta juba teab, et kardab öösel ja näeb halba und ning tahab õhtul meie tuppa jääda magama...kardab ka teises toas käija üksi...siis räägib minuga teisest toast kõva häälega. See algab kohe uinudes nii kui ta on uinunud, siis hakkab paaniliselt emme hüüdma ja see kestab oma mitu tundi...olen rahustanud ja rääkinud pidevalt, et ma olen teises toas jne. See väsitab väga kõiki pereliikmeid, sest nii kui hakkan magama jääma või olen natuke maganud hüüab ta kõva häälega mind ja ehmatan ülesse ning siis kui olen jälle uinunud siis jälle ja nii teinekord pool ööd.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Laste-psühhiaatri jutule - nemad töötavad koos psühholoogidega. Mitu pead ikkagi mitu.
Mida noorem laps, seda suurem psüühika mõjutamine läbi keha (lähedus, kohalolek, käepärasus, kallistus, koostegemised jne.).
Optimistlik-rõõmsameelne õhustik, julgustamine, eneskindluse edendamine.
Kehaline aktiivsus, tugevamas-tervemaks kehas on ka tervem psüühika.
Vesi, soe vesi rahustab..., laulmine rahustab, juuste harjamine rahustab...
Õhtused rituaalid: mingi kaunis-raamat, ...sisetunne ütleb õige vastuse.
Mida Laps soovib - seda võimalusel arvestada-toetada.
Arstirohu vajaduse otsustab ikkagi laste-psühhiaater.
Jüri O.-M. Ennet