ärevushäire ja magamatus 12.07.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tegelikult tean ise sisimas, milles probleem seisneb. Nimelt on mul peresiseselt olnud vägagi palju probleeme, mistõttu olen kasvanud üles teadmisega, et pean absoluutselt kõikide asjade ja toimingutega ise hakkama saama ning abi vastuvõtmine on minu jaoks vägagi raske, tihtipeale ületamatu tegevus. Umbes sellel ajal kui sain 18 aastaseks, kasvasid probleemid kodus, seotud ema ja isaga. Kõik koorem tundus justkui minu õlgadel ja ainsaks väljapääsuks, et vähegi pingeid maandada, leidsin alkoholi. Kolisin kodust ka välja. Kuid alkoholi tarvitades sain hakkama tegudega, mistõttu mul tekkisid uneprobleemid ja ärevus. Nimelt alkoholi mõju all kasutasid 2 noormeest mind seksuaalselt ära (esimene vahekord). Ma ei pöördunud kohe abi saama, kuigi selline juhtum pani suure põntsu mu närvisüsteemile. Käitusin, nagu ei oleks see midagi tähendanud. Edaspidi algas enesehävituslik käitumine. Ohtralt alkoholi joomine ning seksuaalne riskikäitumine. Sellega kaasnes ärevus ning magamatus. Kõik see kestis kokku 4 aastat, enne kui ma pöördusin spetsialistide poole abi saamiseks, kuna eluisu oli juba otsas. 3 nädalat olin psühhiaatriakliiniku statsionaaris ravil. Mulle määrati depressioon koos ärevushäirega (+midagi isiksusehäire taolist) ning alkoholi kohta öeldi, et edaspidi on nulltolerants. Nüüdseks olen depressioonist võitu saanud ning lõpetasin 2 nädalat tagasi aastase kuuri. Kui mulle olid rohud määratud, siis ma tarvitasin ikkagi alkoholi. Hetkel võtab ka ainult alkohol ärevust maha.
Olen mures sellepärast, et põhiprobleem on tegelikult ikkagi lahendamata. Ma ei suuda õhtuti uinuda, kuna mõte sellest, et pean magama minema, tekitab ärevuse. Füüsilise trenni tegemine ka alati ei aita uinuda ( pean ikkagi rampväsinud olema). Lisaks, meessoost isiku kõrval ei suuda üldse uinuda, kuna tunnen kogu aeg valveloleku tunnet, nagu oleks ohtlik magama jääda. Ma ei suuda usaldada ühtegi meest.

Siit siis järgnev küsimus... Ma ei sooviks võtta mingeid ravimeid, vaid kuidas ma saaksin oma probleemile lahenduse? Tundsin, et pean pöörduma, kuna ei soovi, et depressioon tagasi tuleks. Psühholoogile näost-näkku ei suuda ma seda teemat rääkida.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Alko-narko - täielik ei, ei tilkagi, ei grammigi. Iga puhas päev lisab usku endasse, annab juurde elujõudu.
2) Jõukohane ja meeldiv kehaline aktiivsus Looduses: park, mererand jne. Iga samm Looduses vabastab liigsest kehalisest ja vaimsest pingest.
3) Jõukohane relax-harjutus - see olgu igapäevase rituaali osa.
4) Apteegi vabamüügist Melatoniin - soodustab uinumist.
5) Melatoniin ja relax-harjutust teha õhtul koos (võtta tablett ja siis harjutus), nii saab kokku liita nii rohu toime kui ka relax-harjutuse toime, kujuneb tingitud refleks ehk tingitus - nimetan seda Pavlov-Enneti tingituseks, et hästi meelde jääks ja korralikult seda Praktiseerid. (Kodus paned sellele oma nime).
Pavlov tegi koeraga: liha ja lamp põlema, liha ja lamp põlema ja kui kuu möödus, siis iga lambi süütamisega ja ilma liha andmata kutsul ila jooksis nagu oleks saanud liha - kutsuti seda Pavlovi refleksiks. Ivan Pavlov sai selle eest Nobeli preemia (1904). Minu mõte ja praktika juba kümmekond aastat on, et seda tarkust (tingitust) saab tekitada ja peab tekitama ka arstirohu ja harjutuse abil.
Meil on rohi (Melatoniin) ja relax-harjutus (näit. minu Palve esimene samm) ja tegutseme: rohi õhtul ja harjutus, rohi õhtul ja harjutus ja kuu möödudes iga harjutuse tegemise juures (õhtul või ka päeval) organism reageerib rahustavalt nagu oleks võtnud ka rohtu.
6) Elusihid paika: milles olen andekas, kelleks tahan saada, mida elus korda saata... ja siis sellel sihil minna, tegutseda.
7) Päevik - sinna pihid oma mured (tore, on mida korrigeerida ja parandada), sinna ka Pihid Oma Positiivse, et seda jätkata, sellest rõõmu tunda.

8) Oled 6500. Inimene, kes kliinik.ee kaudu minult-psühhiaatrilt nõu küsib ja minult priitahtlikult ka vastuse saab. Aita ka sina oma sõpru-tuttavaid, kes mureaugus vaevlemas ja abi vajamas.
NB Eestirahvas vajab ka sinu poolt toetust ja abi. Seega - tegutse.. Ainult ühiselt, kainelt ja üksmeelel jääme püsima. Suured eesmärgid vajavad suurt töövõimet, suur töövõime eeldab head tervist. Hea tervis on eelduseks ka meie rahva tublide järglaste kasvamisel ja kasvatamisel. Ka sina oled väga vajalik.
Saad probleemist jagu!
Jüri O.-M. Ennet