Kompulsiivne valetamine 10.04.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma arvan, et ma olen kompulsiivne valetaja. Ma valetan väikeste asjade kohta, mille pärast pole valetada isegi mõtet, aga see tuleb tahtmatult ja kontrollimatult. Samuti valetan ka suuri asju, manipuleerin olukordi ja inimesi, et kõik laabuks nii, et mulle kasulik oleks. Ma ei oska ennast peatada ja ei tea kas peaksin abi otsima. Ma valetan ka iseendale oma tunnetest ning lõpuks ma ei saagi aru, kas ma päriselt ka tunnen nii või olen ma kõik omale kokku valetanud. Tõe ja vale vahe muutub nendel hetkedel olematuks. Palun abi.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esiteks, pea Päevikut ja analüüsi seal enda käitumist: mis vale(lik), mis tõene. Tee järeldusi ja selle alusel saad ka enda käitumist muuta.
Teiseks, koostöö Esivanematega (Ema jne - kellega hea hingeline kontakt).
Kolmandaks, siis üheskoos juba leiate edaspidiste tegemiste (konsulteerimiste) vajalikkust.
Neljandaks. Tegele jõukohase kehalise aktiivsuse või spordiga - Terves kehas tervem Enesehinnang! - ja sa ei tarvitse seda Enesehinnangu ehk Mina-kergitamiseks valevõtteid (valedopingut) kasutada.
Sellest alusta ja kõik saab korda.
Kõik annab harjutamisega paremaks muuta!
Tegutse rõõmuga ja kaunist Mona-Linda naeratust sulle soovides,
Jüri O.-M. Ennet