Tükitunne kurgus ,haiguste kartus. 20.01.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere !
Olen kodune 3 lapse ema. Minu probleem algas novembris 2015 tugevate peavaludega. Sai käidud perearstil ,võetud valuvaigisteid, kuid nendest abi ei saanud ja tihti otsisin diagnoose interneti foorumitest. Asi lõppes sellega , et dets pöördusin emosse ,kus tehti peast kompuuter ,vereanalüüsid ja selgus , et kõik oli korras ,soovitati pöörduda psühhiaatri poole. Peale seda nädala möödudes ka peavalud kadusid ja panin aja psühhiaatri juurde ,kus diganoosis arst ärevushäire. Mainin veel , et 2013 sain ka ärevushäire diagnoosi ,määrati flux 20 mg mida võtsin aasta ,siis katkestasin rohu võtmise ,kuna tundsin ennast hästi. Nüüd tunnen ,et kõik on palju hullem kui 2013 aastal. Peale peavalusid nädal hiljem tekkis mul tükitunne kurgus ,poomistunne kaelas,lisaks kaelvalud,lümfisõlmede suurenemine.See lõppes sellega , lugesin taas diagnoose ja hirm oli nii suur ,et läksin taas lor i emosse,kus vaadati kõri, diagnoositi neelupõletik ,kuna kurk oli ka punane ,määrati spreiravi kurgule. Nüüd sellest möödas pea kuu aega ,kuid endiselt kõris tükitunne ,poomistunne, värinad , hirm surmahaiguste eest.Kuna hirm nii suur ,et midagi on kaelas,sain perearstilt saatekirja kaela ultrahelisse,kuhu nüüd nädala pärast lähen. Vahepeal vahetasin psühhiaatrit ,kuna soovisin teise arsti arvamust.Tema soovitas jätkata ravi flux 20 mg ,aga seekord 2 kapslit hommikul , ja xanax 0,5 mg vajadusel. Samuti ütles arst,et kuna mul on juba 2013 ärevushäire diagnoositud ja ma katkestasin ise ravi, siis hetkel lõi haigus krooniliselt välja ja paranemine ei toimugi nii kiiresti nagu esimesel korral. Muidugi minu arvamus on ,et sel korral mul see antidepressant flux ei aita, arst seda samas välja ei vahetanud ,kuna antud rohi ei tekitanud minul kõrvaltoimeid , aga soovitas võtta 2 kapslit. Nüüd olen võtnud 2 kapslit nädal aega ,kuid tunne endiselt ärev ja pidev poomistunne kaelas. Plaan juba minna mõõka neelama ,sest kardan et äkki midagi maos.Olen hulluks minemas, lastega tegeleda ei suuda ,loen vaid haigusi ,kuigi mul on see keelatud, ma ikka loen.Käin trennis ,jalutan ,kuid endiselt ei võta ka sport neid tundeid ära. Mainin veel, et kokku olen fluxi võtnud siis 2 kuud , millest nädal aega 2 kapslit. Xanaxi mõjust ma ka aru ei saa,korra nagu rahustab maha,kuid tükitunnet ära ei kaota. Soovin Teie arvamust,kas antud antidepressant ikka on mulle õige ? Ja kas sel korral, siis ravimimõju võibki tulla pikema aja vältel ( alles 3 kuu pärast ) ,sest hetkel ma ei tunne ,et see aitaks. Ainus mis on paranenud , ma ei nuta enam, aga kehalisi sümptomeid tunnen koguaeg. Lisaks kirjutati mulle ka unerohi,kuid seda ma ei tarvita ,kuna unega pole enam probleeme.
Ootan väga Teie arvamust .
Suured tänud !

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Ravimi (Ravimid) määrab psühhiaater. Arstirohi on vaid osakene kogu ravimise võimaluste registrist.
2) Kasuks tuleb enda mõjutamise printsiip 3E-d: a) Ravi e Ennistamine, b) Profülaktika e Ennetamine, c) Treening e Edendamine. Seega rohi vaid osa tervikust.
3) Ennemuistne tarkus: Terves kehas terve vaim e kehaline edendamine edendab ka psüühikat.
4) Pingete maandamise harjutusi palju, neist lihtne ja toimekas on minu Palve esimene samm.
ENNETI PALVE - Meditatsioon.
Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus
Ringutus-Sirutus.
Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Siis Lõdvestus.
Rahulikult lõdvestav painutus alla varvaste suuna., kael-õlad on pingevabad (“Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka lumbo-sakraalne e. vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püsti asendisse): “rullin end püsti, sirutan end."
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine, aju verevarustuse parandamine, mälu parandamine, enesekindluse tugevdamine. .
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast.
Leian endale ise sobiva korduste arvu ja teen mitu korda päevas. Kindlasti õhtul enne und.
vt eelnevaid ja tegutse!
Kannatlikkust soovides,
Jüri O.-M. Ennet