eluisu kadunud 20.11.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma ei teagi kuskohast alustada. 16 aastaselt proovisin teha enestappu, hulga alkoholi juurde neelasin alla tablette, aga kui kõik alla sai neelatud, tekkis okserefleks ning ei läinud õnneks. Katse ebaõnnestus ning keegi ei saanud sellest tead.
Otsustasin elada kuni kooli lõpuni ning siis oma eluteed lõpetada. Sinna ajavahemiku kuulus joomine, enesevigastamine ning range dieedi pidamine. Kuid kõik ei läinud plaanipäraselt, sest ma jäin rasedaks ning ei suutnud lõpetada lapse elu.
Mõned aastad läksid talutavalt, kuid eluisu pole ikka tagasi tulnud. Ma olen viimasel ajal olnud kergesti ärrituv, mehe peale elan oma pahameelt sõnadega välja. Ma olen vihane enda peale, et ma jätan kõik asjad pooleni ja ei vii kunagi midagi lõpuni. Pole midagi saavutanud ning tulevik ei helga.
Mul pole kellegile oma muret jagada, sest mul ei ole eriti sõpru ning enda perekonnaga ei ole selliseid lähedasi suhteid. Enam isegi ei tea kas tahan elada või mitte, kuid järiest enam tundub mulle, et mind pole siia maailma vaja. Ma ei ole avameelne ning ei usalda kõiki, kohe kindlasti ei soovi, et keegi tuttav saaks teada minu olukorrast ja oleksin tähelepanu keskpunktis. Viimased 10 aastat on olnud jubedad, teha nägu, et kõik on korras ja saan hakkama, kui sisemises on segadus .Mis ma tegema peaksin?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Igal inimesel on tänapäeval -- meie ühiskonnas - depressioon. Kui on südametu, siis ei ole. Mida hingelisem, seda enam.
Mida teha? Suure mure korral - psühhiaatri juurde, sealt arstirohi (AD e antidepressant ja vajadusel muudki).
Ja teiseks, enda keha, psüühika, vaimu karastamine-tugevdamine (nagu sportlane end edendab).

Elus meil kaks vankrit vedada: a) Lapsevanker ja b) tööalane. Nende asjadega tegelemine ongi elu, elurõõm, andmiserõõm. Kui saate lapse naeratama, siis naeratate ju südamest ka ise. Kui saate meest kiites tema enesetunnet kergitada, siis kerkite ka ise.
Elu on Võitlus ja sellega peab arvestama. Hõbekandikul ei too meile keegi rõõmu-kakukesi. Ei keegi.
Päevik annab selgitust - sinna pange lühidalt ja endale arusaadavalt elutarkusi kirja.
Elu on elamiseks, Lapse nimel, pere ja suguvõsa nimel, Eestirahva nimel.
Linnuteele viib Habe meid ükskord niigi, aga see ei tohi enne sajandat juubelit toimuda.
Esivanemad said hakkama, meil ju nüüd palju rohkem võimalusi - saame meiegi hakkama. Võideldes ja võitlemisest rõõmu tundes. Võitlus algab enda tugevdamisest ja enda muredest vabastamisest harjutustega.
Kuni elus - kõik võimalik!
Elus - järelikult õnnelik, õnnelik võitluseks.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet