ärevus ja tööga hakkamasaamine 27.10.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Enda probleemiks on kirjutamisärevus. Töötan valdkonnas, kus vaja teha igasugu vastutustnõudvaid kirjalikke dokumente. Endal on mureks see, et igakord kui hakkan kirjutama siis pool aega kogun julgust, et midagi paberile kirja saada . Kui hoo saan ülesse, siis isegi naudin tööd. Reeglina see tunne tekib siis kui tähtaeg on lähedal, kuid samas on kahetsus et vahepealne periood on mentaalselt minema visatud. Seetõttu tunnen vastikustunnet pabertöö ees ja jätan asju viimasele minutile, kuigi on läinud isegi erialaselt hästi. Tunnen tööst kergendust kui rahuldust. Samuti mõnikord ei saa magada ja on depressiivsed meeleolud. Juba ülikooli ajal ei suutnud keskenduda pabertöödele, kogu aeg kogusin julgust. Isegi siis kui hästi läks kui mitte väga hästi. Cesradystoni tarvitamine aitas vältida auku kukkumast. Kogu aeg püüan destruktiivsed mõtted asendada konstruktiivsetega kui see õnnestub, siis tööle suudan keskenduda. Loomulikult pingelisel perioodil on unehäired, mida üritan südame-, unetilkade ja viinapitsiga maha rahustada. Pingelisel perioodil on treening ja muu elugraafik äralõhutud aga samas ei suuda tööl olla produktiivne (mõnikord enne tööd on iiveldushood), kuigi lõpuks saab kogu töö tehtud. Tunnen, et selline elustiil ei ole jätkusuutlik. Isiklikus elus tuleb võidelda üksindustundega, kuna peale ülikooli on sotsiaalsed sidemed katkenud või hääbumas. Samuti peale keerukate dokumentide koostamist ei ole suutnud keskenduda ja teha ühe kahe lauselist lihtsat avaldust. On selge, et olla tubli peab töö meeldima või head sotsiaalsed, sidemed olema. Üks ebakindluse põhjus, on see et olen kakskeelne ja eesti keelsete dokumentide koostamise osas on alati teatav ebakindlus. Mida teha selle kirjutamisärevusega, sest pidev enda kokkuvõtmine kurnab? Tagantjärgi, tunnen et töö ei olnudki nii hull aga kui tuleb uus projekt algab iseendaga võitlus otsast peale. Võibolla tuleb Xanaxit hakata tarvitama, sest tegu võib olla üldise depressiooniga.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) vt varasemaid ärevus/paanikahoogude valdkonna soovitusi.
2) Iga kord enne kirjatöö tegemist teha väike sisendus: "Iga päevaga muutun ikka enesekindlamaks ja kirjatöö laabub jõudsamalt. ..." Arvuti klaviatuuri puhastamine või mõni muu rituaal - aitab. Rituaal on üks väga vägev asi - vaja ta vaid "sisse töötada!"
3) Xanaxi asemel lonks vedelikku - iga neelamine rahustab.
Xanaxi asemel minu Palve esimene samm.
Õhtul enne und võib (vajadusel apteegi vabamüügist) võtta Melatoniini.
4) Päevik - sinna enda jaoks olulised tarkuseterad kirja - ja neid siis praktiseerida.
Tegudele,
Jüri O.-M. Ennet