Kanep, ärevushäired ja tajuprobleemid 16.10.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olles juba varem Teie poole murega pöördunud, tean, et olete abiks ning esitaksin veel mõned küsimused. Kuna aega spetsialisti juurde tuleb oodata mitmeid kuid, küsiksin siin Teie hinnangut ja soovitusi.
Mai alguses sain ma kanepi suitsetamise tagajärjel paanikahoo osaliseks. Reaalsustaju kadus, süda kloppis ja ilmnesid kõik muud paanikahoo sümptomid. Kuu aja vältel oli enesetunne, eriti tunne peas, ebaharilikult raske ja vastik. Aja möödudes läks asi hullemaks ning tekkisid ärevushäired. Juuni alguses pöördusin ärevushäirete tõttu psühhiaatri jutule, kes kirjutas mulle välja Xanaxit, lootes, et tegemist on mööduva probleemiga. Kuna probleem polnud mööduva iseloomuga, kirjutas perearst mulle AD Ciraseti. Võtsin ravimeid kolm kuud. Ravimite võtmise vältel oli pidevalt peas raske tunne, nägemine oli ere, terav ja kogu taju oli pisut häiritud. Põhjus, miks ma kolme kuu järel septembri alguses AD võtmise (perearstiga kooskõlastades) lõpetasin, oligi intensiivistunud tajuprobleem. Aeg ja ruum, heli ja pilt olid üksteisest pisut nihkes, nägemine oli ere ja teatud helide kuulmine samuti võõras. Kogu maailma tervik tundus kuidagi pehme, ujuv ja võõras ning igapäevaelu tundus raskendatud. Oktoobri alguses pöördusin kirjeldatud tajuprobleemidega taas psühhiaatri jutule. Seekord kirjutati mulle ravimit Rispolept. Olles nüüd mõned nädalad ravimit võtnud, pole midagi läinud paremaks, kuid võimalik, et halvemaks. Märgatavaks muutuseks olen täheldanud vaid paanikahäire taaskordset tekkimist üle nelja kuu. Nägemine on endiselt häiritud, maailmataju on liiga pehme ja ujuv ning heli ja pildi kokkulangemise suhe pole sugugi korras. Pärast tööpäeva on tihti tunne, et sooviks voodisse ära kustuda. Ometi teen Teie harjutusi, olen karske ning teen trenni. Maailmavaateid olen võrreldes poole aasta taguse ajaga kardinaalselt muutnud. Ka suhete, töö või muude eraeluliste asjadega pole probleeme.
Pole kahtlust, et kogu eelnevalt kirjeldatud saaga sai alguse mais suitsetatud kanepist. Ilmselt oligi tegemist nö päästikuga. Loomulikult on kogu sellel terviseprobleemide jadal olnud positiivseid külgi, näiteks olen nüüdsest karske ning püüan aktiivselt trenni teha. Paraku ei ole ma üdini optimistlik ja olen oma tervise pärast sügavalt mures.
Kas tajuprobleemid võivad seotud olla nö väljaravimata ärevushäirete/paanika probleemidega? Kui jah, siis küsiksin, miks AD ravimid mul pärast kolme kuud meeletute tajuhäirete näol elamise justkui võimatuks tegid? Kas peaksin AD ravi jätkama?
Mida arvate sellises situatsioonid Rispolept ravimitest? Kas ja millal need Teie hinnangul taju ’’korda teevad’’?
On Teil veel mingeid soovitusi, mida uurida või mida ette võtta?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Proovige Rispolepti annusega "mängida" - suurendada/vähendada. Kui sellega tulemused ei muutu, edusammud piisavalt ei edene, siis soovitaksin (selle info põhjal) Seroxat´i.
Muu tervislik jne jääb.
Psühhiaatriga kohting annab rohkem selgitust.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet