Kas saan ise hakkama või oleks aeg kellegi poole pöörduda 05.10.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Juba mitu aastat ei suuda keskenduda õppimisele ja elamisele. Üha rohkem aega veedan nö fantaasiamaal. Kuulan muusikat, vaatan filme. Ma tean, et elu vajab elamist, aga ei suuda end ilusast fantaasiast välja rebida, hiljuti leidsin inglisekeelse termini... maladaptive daydreaming....ja ma tõesti tundsin ennast selles terminis ära. ...Praegugi on hunnik lugemist ülikoolis, aga ma lihtsalt ei suuda end sundida lugema... kõik oma eksamid olen teinud hädaga pooleks. Viimasel ööl tuupinud niipalju kui jaksan ja nii oma 3 ja 4 kokku kraapinud.... KUID see reaalse elu vältimine hakkab mind hirmutama. Ma käin väljas ja suhtlen inimestega vaid siis, kui tõesti sunnitakse... Aga suurimaks probleemiks on tõesti see et puudub nö keskendumisvõime. Proovin lugeda aga mõted uitavad mujal.. Ma ei ise ei tunne, et oleksin ohtlikult depressiivne, aga mõnusaid ja õnnelikke hetki ka pole... pigem näen elu hallides varjundutes.... igal pool leian midagi negatiivset ja üritan selle eest põgeneda. Mida peaksin ette võtma, millest alustama....

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Päeavarežiim (nagu kloostris v. sõjaväes) - konkreetne ja reaalne, kõige olulisemaid eesmärke silmas pidades.
2) Korralik puhkus (uni, aktiivsed puhkehetked ka päeval, optimaalne kehaline aktiivsus).
3) Ortostaatilised harjutused (lihtsaim on minu Palve (esimene samm) - vabastab liigseist pingeist, aga eelkõige meid huvitab aju verevarustuse ergutamine ja seda ta teeb.
4) Võimalusel osa ainete õppimisel - Õppida/korrata kuuldavalt häält tehes (nagu endale/teistele kuuldav olla).
5) Päevik ja selle kaudu end paremini juhendada.
6) Mona-Linda naeratus - rõõmsameelsus aitab!
Sellest alustada ja psühhiaatri jutule võite ka minna - kaks pead ikkagi kaks.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet