Unehäired 13.09.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist, kannatan juba terve oma elu erinevate unehäirete käes. Lapsepõlves oli mul probleem unes kõndimisega ning nüüd kui olen vanemaks saanud on see asendunud hoopis iseäralikuma probleemiga. Nimelt ärkan öösel üles ning näen hallutsinatsioone. Meenutab mulle natuke unenägude nägemist, kuid ma olen täielikult ärkvel ning enam vähem mõistuse juures nende situatsioonide ajal. Ei ole pidev nähtus minu elus ning esineb vaid siis, kui olen stressirohkes situatsioonis lähiajal olnud. Viimased kaks päeva olen jällegist seda kogenud. Võin teile paar näidet tuua, et saaksite parema ülevaate. Kõige tõsisem situatsioon leidis aset umbes kaks aastat tagasi kui olin ööseks läinud tuttava majja oma pere ning sõbraga ning öösel jagasin tuba oma ema ning sõbraga (kellega koos jagasime madratsit). Öösel siis ärkasin üles ning avastasin suure ämbri veega meie keskel madratsi peal ning üritasin siis seda ära tõsta. Proovisin ja katsusin aga kuidagi hakkama ei saanud ning selle käigus suutsin isegi "vett" linadele ajada. Järsku ajab mu sõber mind üles ning küsib mida ma teen. Ma olevat võtnud ta patsist kinni ning seda tal sikutama hakanud ning siis voodit patsutama hakanud, et oma kujuteldavat "vett" kuivatada proovida tema ees vabandades. Niipea kui ta minuga rääkima hakkas sain ma kohe aru, et see mida ma nägin ei olnud tõsi. Kokkuvõttes suutsin ma ette kujutada, et tema pats on ämber veega. Teinekord ärkasin üles ja nägin, et minu koer on uksepiida peal ning jooksin voodist püsti, et teda maha saada, kolmas kord asus mu koer peegli SEES ning ma püüdsin teda hüsteeriliselt sealt välja saada samalajal, kui mu koer mind minu voodiotsast passiivselt vaatas. Loomulikult nendel unesegastel sekunditel ei mõtle ma loogiliselt vaid reageerin koheselt instinktiga probleem lahendada. Eelmisel ööl nägin usse oma padjas ja ämblike seinal ning veel paar situatsiooni mida enam ei mäleta. Tavaliselt kestab see vaid paar sekundit, kui ma usun mida ma näen ning suudan ise sellest välja tulla sekundi pealt. Hallutsinatsioonid on alati väga realistlikud, kuigi sürreaalsed oma situatsioonidega. Ütlen ka igaks juhuks ära, et ma ei tarvita narkootilisi aineid, ei suitseta ja alkoholi tarbin vaid umbes 2 korda kuus, kui sedagi. Sammuti ei suuda ma peaaegu mitte kunagi ööd läbi magada ilma pidevalt ärkamiseta ning vajan tihti klaasitäit vett ööjooksul ära juua. Minu hallutsinatsioonid võivad tulevikus põhjustada ohtlike olukordi mind ümbritsevatele inimestele ning ka minule endale, kui näen ohtu enda vastu teiste poolt. Loodan väga, et teil leidub seletus ning võimalik ravi minu olukorrale.
Suur tänu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Uinumise eelsel ajal, pinnalise une ajal ja ka unest ärkamisele üleminekul esineb mitmeid nn ebaloomulikke elamusi palju-palju enam muu perioodiga võrreldes.
Mida teha:
1) Psühhiaatri jutule, head arstirohud olemas, mis neid elamusi kõrvaldavad ja seeläbi ka une kvaliteeti parandavad.
2) Stressist vabanemise-vähendamise võtted on alati une paranemisele kasulikud, vajalikud.
3) Kehaline aktiivsus ja jõukohane trenn - antiikajast kõigile teada. Teadmised üksi ei aita - neid vaja rakendada. Kui inimene endale kasulikke teadmisi ei rakenda, siis on ta nö Õpetatud Jobu.
4) vt varasemaid uneprobleeme ja selle valla soovitusi. Sobilikke siis ka rakenda.
Rõõmsameelset tegutsemist!
Jüri O.-M. Ennet