Foobik 05.09.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, mul on selline psühholoogiline probleem, et ma olen koulrofoobik ehk inimene, kes kardab kloune. Mida täpsemalt ma saaksin selle heaks teha, et ma oma hirmust üle saaksin?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Foobiline sundhirm-ärevus on põhjustatud peamiselt isikule teada-tuntud (isiku suhtes välistest) situatsioonidest või objektide-tegelaste poolt, mis tegelikult ei ole ohtlikud.
Ebamugava ärevuse-kartuse tõttu välditakse (püütakse vältida) nüüd seda olukorda, muidu kaasneb ebaadekvaatselt suur ebamugavustunne ja hirm. Ebamugavuse ja hirmu intensiivsus võib olla vähesest häiretundest kuni paanilise nö surmahirmuni. Inimene teab, et teised ei pea seda olukorda stressitekitajaks, aga see teadmine ei aita - juba mõte sellest olukorrast tekitab ärevuse, nn ootusärevuse. Sellise ärevusega kaasneb ka depressioon (mis ju loomulik) ning ka vastupidi – depressiivses olukorras on need foobsed ärevused kergemini tekkivad.
Ravi:
1) psühhiaater ja arstirohi, et pingetaluvus oleks suurem ja liigsest ruttu vabaneks,
2) psühhoregulatsioon, et ise osata endal pingeid maandada,
3) ideomotoorne treening e mõttes olla rõõmsameelselt sellistes olukordades,
4) kasutada nn karastmise reeglit - teadlikult minna-olla sellises olukorras, ennas enesekindlalt ületades (nagu talisuplejagi treenib ennast ületades samm-sammult karastunuks).
vt varasemaid soovitusi.

Aegajalt mõned nö naljahambad panevad mulle pahaks, et minu Palve-Meditatsioon on eba-meditsiiniline, soolapuhumine. No Ei ole, sest
a) kukla, kaela, õlavöötme ja vöökoha lihaste mõjutamine-lõõgastamine rahustab läbi parasümpaatilise närvisüsteemi toime nii inimese keha kui ka psüühikat,
b) pea-asendi muutmine (sirutades ülal, painutades all) reguleerib ja parandab aju verevarustust (minestaisel ju inimene ka kukub, et ka jalgadest verd pähe tuleks ja aju tegevus normaliseeeruks),
c) see harjutus parandab väike-vaagna elundite verevarusutust ja sealsete organite (ka suguelundite) ainevahetust ja funktsioone, vajalik istuva eluviisiga inimestele,
d) mõjutab positiivselt kõhukoopa elundite tegevust,
e) "avab tšakrad" e meditsiinikeeli - aktiveerib lülisamba ümbruse närvipõimikuid e. pleksuseid jne.
Seda harjutust teen ma ise iga päev juba üle viie viisaastaku, selle harjutuse elemendid on nii Yoga harjutustes kui ka islami palves (musulmanid teevad seda viis korda päevas).
Kellel probleemid - see harjutab ja praktiseerib, kes pole proviinud, see siis millegi- pärast rahulolematu. Soovitan seda harjutust ja hingerahu tuleb!

Tähtis on harjutuse olemus-toime-praktiseerimine, mitte väline aspekt. Inimest ei tee tervemaks mitte arstirohu keeruline keemiline nimetus, terveks teeb organismi ainevahetuse muutmine vajalikus suunas arstirohu ja harjutustega.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet