TMS'i võimalikkusest EKR'i alternatiivravina Eestis? 11.08.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu küsimus puudutab minu ema, kellel on skisofreenia (tema emal oli ka sama haigus ja samuti 50 aasta kandis, tema oli vist Tarvastu Psühhiaatriahaiglas kuskil 90-ndate algul, aga tema raviajalugu pole vist säilinud või midagi sellist!?, muidu teaks kuidas teda raviti, sest tema sai lõpuks haigusest üle, ise olin siis alles imik, kuna sündisin täpselt siis, kui vanaema 50 sai) olnud umbes aasta, diagnoositult küll vähem, umbes 10 kuud. Ta on hetkel Jämejala haiglas ja talle tehti see esmaspäev esimest korda EKR'i, kuna ravimid pole mitte midagi aastaga aidanud, ainult hullemaks on olukord läinud. Aga kuna EKR'i ainus tõsisem kõrvalmõju on erineva astmega mälukaotus ja ma lugesin ise ennem ravi, et selle jaoks on ka alternatiivravi, millel pole selliseid kõrvalmõjusid ehk TMS, siis tahtsin küsida Teilt, äkki oskate öelda, kas kusagil Eestis (nt sealsamas Jämejalas) kasutatakse seda ravimeetodit, sest see on ju ilma tõsisemate kõrvalmõjudeta? Ma pole kahjuks saanud Jämejalas mu ema raviarstiga rääkida, kuna tal pole seal telefoni lubatud enda käes hoida (ainult kella 16-18 vahel võib helistada, selleks ajaks on raviarst juba lahkunud ja ma ei tea hetkel tema nime ka, et ise kontakti temaga võtta), seega ei saa ma raviarstilt endalt küsida seda. Ja ta on seal olnud ka vaid 1-e päeva ja üks seanss EKR'i on juba hetkel tehtud, kolmapäeval on järgmine kord. Jämejala haigla läheduses asuvas Viljandi haiglas, kus mu ema ennem oli, ei osanud sealne raviarst midagi öelda Jämejala ravimeetodite kohta, teadis vaid, et EKR'i tehakse, TMS'i kohta ei osanud tema mitte midagi öelda. Oleks väga tänulik, kui saaksite mulle vastate!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) TMS - kas mõtlete aju magnetstimulatsiooni? Seda kasutatakse mitmete neuroloogiliste teadus-uuringute juures.
2) EKR´i (Elekter Kramp Ravi) tänapäeval ei kasutata, tänapäevaselt on see uue sisu ja nimega - Impulss Ravi (pt on kunst-une seisundis, krampe ei tekitata, toimib vaid vajalik impulss, mis ravib).
Näidustused on täpselt määratletud ja tehakse vaid nendele, kelledele ta sobilik ja toimiv on.
3) Raviarstiga kindlasti kontakti võtta, siis saate konkreetseid selgitusi tervisliku seisundi, ravimite ja soovituslike tegevuste osas. Arstide toa tel. ju olemas ja sinna saate helistada, vajalikud asjad kokku leppida.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet