Raskused uinumisel ja halvad unenäod 27.07.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Magamine on olnud minu jaoks raskuseks nii kaua kui ma mäletan. Üks osa probleemist on selles, et ma ei suuda uinuda. Selleks võib kuluda vahest mitmeid tunde ning järgmisel päeval on siis alati väga väsinud olla. Isegi kui tegemist on vaba päevaga ja kokkuvõttes saan magada normaalse arvu tunde, kuid kui uinumisega on raskusi olnud siis ei puhka ma ka öösel välja. See ei juhtu päris iga öö kuid valdav osa öödest võtab uinumine vähemalt pool tundi. Leian, et süüdi on ka see, et ma hakkan enne magama jäämist vahel liiga intentsiivsetele teemadele mõtlema, mis muudavad mu ärevaks ja seetõttu ei saagi uinuda. On ka õhtuid kui olen juba magama jäämas või natuke aega maganud kui ärkan üles seetõttu, et pulss on järsult tõusnud. Muutun jälle ärevaks ning uinuda raske.
Öösiti ärkamine viib mind järgmise mureallika juurde - halvad unenäeod. Ma ei mäleta oma elus ühtegi head unenägu. Võibolla olen ma neid ikka näinud aga ma lihtsalt ei mäleta neid ning hommikuti meeles aind halvad. Vahepeal on õnneks pikemaid pause, kus ma ei mäleta ärgates unenägusid ning seetõttu ei ole hommikul ka rusuvat tunnet. Enamasti aga näen unes midagi halba (tapmised, röövid, petmised,surmad, ulmelised unenäod, mis lõppevad ka halvasti) ning hommikul ärgates ei suuda ma nagu unenäost välja tulla. Ärkan mitu korda üles ja pea on paks otsas ja ise mõtlen, et tahan unenäo lõpuni näha ning jään uuesti natukeseks magama (ja näen ka unenägu tõesti edasi). Nii võib juhtuda ühel hommikul mitmeid kordi, kui ma ei pea kella järgi tõusma. Ärgates on aga tõesti rusuv olla. Mul on ka väga madal vererõhk. Seega ma ei jaksagi pool päeva endaga midagi ette võtta ning lihtsalt loivan. Elu saan endale sisse alles õhtuks healjuhul.
Pikalt kestvad sellised nn halva unenäo perioodid muudavad mind ka meeleoluliselt kurvaks. Samuti on juhtunud, et hakkan hommikuti ärkama peavaludega (silmade avamine valguse tõttu teeb haiget jne) ning jällegi on seetõttu mul nii raske voodist välja saada.

Olen loomulikult proovinud muuta elu aktiivsemaks, et oleksin õhtuks väsinud. Kuid pikki aastaid ma treenisin väga intentsiivselt kuus päeva nädalas kuid tol ajal oli mul ikka magamisega raskusi. Muidugi nüüd kui mu elus on väga palju vähem aktiivsust on see magamise probleem süvenenud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Psühhiaatri jutule ja saad rahustava-uinutava toimega antidepressanti. Seda võetalse õhtul tunnikene enne uinumist.
2) Usurahvastel on õhtupalve - see oma olemuselt rituaal. Seda rituaali annab ka ise tekitada. Oma patsientidele soovitan seda selliselt: Õhtul rahustava rohu võtmise järgselt teha rituaalset harjutust (Harjutus ka ise on rahustav, pingeist vabastav - minu Palve-Meditatsiooni esimene samm). 3-4 nädalaga kujunebki välja sobilik tingitud refleks e tingitus. Paljudel on see välja kujunenud endalegi märkamatult: lastele unelaulukene, lehekülg raamutust lugemist, mõned rituaalsed tegevused jne.
3) Inimese elu on nagu külakiige - tahame teda rohkem Une-Kati suunas lükata, siis vaja seda päeval Aktiiv-Kati suunal tegutsema panna. Seega Päevane aktiivsus, kehaline tegevus oluline. Jõukohane loomulikult. Päeval ka Lõõgastusehetked!
4) Paevarežiim ja elusihid korda. Õiged Elusisihid annavad enesekindla hoiaku, kaob kõhklus, ebakindlus.
5) Apteegi vabamüügist saab abilisi, Melatoniin on väga hea.
6) Iga tera Tervise Varasalve on hea - suur/väike printsiip siin ei kehti. Väike prügi silmas teeb palju paha, seega väike tervisenektari tilgakene võib teha ja teeb parasjagu head.
7) Esivanemad on tuhandete põlvede jooksul eluvõitluses hakkama saanud ja seetõttu ME OLEMEGI OLEMAS, oleme VÄLJAVALITUD.
Said nemad hakkama, saad ka sina!
Edu ja rõõmu sulle, Väljavalitu!
Jüri O.-M. Ennet