Toitumishäire 01.07.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 6.-e aastase lapselapsega (poiss) on väga suur probleem toitumisega. Oleme käinud psühhiaatrite juures ja ka Tartu kliinikumis konsultatsioonil. Tartus psühhiaater ütles, et ta on absoluutselt normaalne ja tubli laps, aga natukene teistmoodi. Ta ütles, et lapsel on väga tugev turvamüür ehitatud ja seda tuleb lõhkuda, aga äärmiselt ettevaatlikult. Küllap mõistate. Kõrvalolijad ei saa midagi aru, aga omad märkavad. Kõige hullem on see, et ta sööb või õigemini ei söö praktiliselt mitte midagi. Ei tule vist kümmetki asja, mida ta on nõus sööma. Ta ei maitse uusi asju, öeldes ma tean, et see mulle ei maitse. Ta ei söö, kui makarone keedab keegi teine peale ema ja minu. Toidunõud peavad olema tema nähes sahtlist võetud ...Teda ei ole võimalik absoluutselt mitte millegagi ka ära osta. Isegi tema lemmikasjadega mitte. Ta võib olla terve päeva söömata, kui mingil põhjusel ei ole temale sobivat toitu. Kord lasteaias piimaklaasi (harva küsib juua piima) keefiriga segi ajades ta hakkas oksendama. Üks psühhiaater ütles, et laske tal olla ja andke seda, mida ta sööb. Et ta ei hakka sööma niikuinii enne, kui ta otsustab seda ise tegema hakata. Ja sel suvel on ta hakanud loobuma jäätistest! Ta ei hakka sööma, kui hoida teda söömata. Pigem kukub kokku (mida on ka juhtunud) ja tuju läheb ära.
Mida teha? Kas lasta tal tõesti olla või sekkuda n.ö. jõuga? Kas üritada siiski kuidagi meelitada või poleks see õige?
Ta on muidu terve ja aktiivne (kõhna - seda küll). Kõigest hoolimata ta jaksab joosta pikki maid ja sõita jalgrattaga, käia ujumas ja ta lemmik on matemaatika.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Koostöö Lastearsti ja lastepsühhiaatriga.
2) Kui praegune toidumenüü talle vajaliku teoidu-ainete tagab, siis on edaspidi aega atra seada e. toitumisharjumusi "koolitada".
3) Milline on muu kehaline ja psüühiline areng, omapärad jms? Siis selgub ka toitumisega seonduv.
4) Kõik toidud kõigile ei peagi maitsema ja meeldivad olema, aga - probleemi tuleb vaadelda tervikuna: keha, psüühika, toitumine, käitumine, huvid, meeleolud jne.
5) Kehaline aktiivsuon alati kiiduväärt!
Eesmärk - et laps oleks õnnelik ja temal ju oma mõõdik, maitsed jne, mitte meie oma.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet