Pidev asjade kontroll 17.06.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ühesõnaga vaevlen sellise probleemi käes nagu on pidev asjade üle kontrollimine või kuidas seda täpsemalt sõnastada.
Igatahes seisneb see selles et pean mitu korda veenduma, et kas näiteks pliit sai ikka välja või uks lukku. Näiteks hetkel on asi nii hull et iga hommik teen elamisele 4 tiiru peale ja veendun, et kõik elektriline(alustades pistikutest, radikatest jne) kaasa arvatud kõik veekraanid ja oleks korras. Kõige naljakam isegi endaarust on see et pliidi panen küll kinni ja veendun, kuid sellest on vähe.. Võtan isegi elektrikilbist voolu välja..
Iga õhtu seisan ka sama probleemi ees enne magama minekut.. Niteks üks paljudest on et pean mitu korda veenduma et kas ikka äratus sai pandud..
Asi on hakkanud ka isegi tööl minu käitumist mõjutama.. Töötan nimelt elektrikuna ja kuna tööga kaasneb palju vastutust ja igasugu kilpide avamisi siis pärast seisan sama probleemi ees, et kas ikka kõik sai nii nagu peab..
Isegi autouste lukustamine on paras tsirkus juba..

See probleem on minu jaoks juba pikaajaline(oma 7-8a). Kuid viimasel ajal süvenenud päris jõudsalt..

Kokkuvõttev küsimus siis: Mida või kuidas ma peaksin edasi käituma? Sest see asi on üsna häirivaks saanud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Psühhiaatri jutule: a) abistav arstirohi on vajalik, b) relax-harjutused e pingetest vabanemise harjutused, c) ideomotoorne treening (mõttes antud probleemide õige-normikohane lahendamine).
2. Sisendused: " kilbi panen kinni korralikult, järelkontrolli pole vaja!" jne.
3. Kodust lahkudes jne kontroll on tore ja vajalik, aga ülekontroll ei ole. Sellest ülekontrollist tulebki vabaneda.
4. Kehaline aktiivsus. Terves kehas tervem vaim ja enesekindlus! Enesekindlam ei vaja ülekontrollimisi.
5. vt varasemaid sundmõtteid-sundtegusid (obsessiiv-kompulsiivne häire).
Probleemi lahendus vajab järjekindlust!
Head harjutamist ja igast harjutamisest rõõmu tundmist!
Jüri O.-M. Ennet