Xanax - kas lühiajaline rahusti või ravim? 03.06.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Kogesin ärevushäireid, sh paanikahoogusid. Normaalselt elada polnud võimalik. Probleem oli väga tõsine.
Arst määras mulle probleemi lahendamiseks Xanax 0,25mg 2x päevas. Juba peale esimese Xanax sissevõtmist tundsin samal päeval tohutut pingelangust. Justkui oleks kõik ärevuseprobleemid kadunud.
Esiteks küsiksin Teilt, kas tegemist on pigem probleemi lühiajalise leevendamisega või siiski raviga? Kas praktika on näidanud, et peale Xanax kuuri lõppu võib tekkida reaalne vajadus AD ravi järgi? Või peaksin ma siiski eeldama, et käesolev rahusti toimub pikas perspektiivis minu jaoks ravimina?
Loomulikult on siinjuures oluline olla karske, füüsiliselt aktviine ja positiivse ellusuhtumisega. Ilmselt tuleb teha ka Teie harjutusi.
Teisalt küsiksin, kas müüt, et Xanaxist vabanemine on pööraselt raske, võib vastata tõele? Nimelt kas peaksin võtma tablette vastavalt arsti juhtnööridele, seni, kuni neid on või hakkama neid järkjärgult vähendama?

Suur tänu!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Xanax jt trakvilisaatorid on nö kiirabivahendid, sümptomi kõrvaldajad - seega sümptomaatilised.
2) AD on probleemi medikament-ravi, kogu ravi algus e "stardisirge" ravim, eluviisi muutmise esimene samm.
3) Minu soovituslik raviprintsiip - Enneti ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid". (kodus pane sellele ristkülikule oma nimi, siis jääb hästi meelde, siis hakkad ka tegutsema!).
Seega - AD osakaal ajateljel väheneb, harjutuste osakaal suureneb ja saavutab optimumi konkreetse isiku jaoks ja "uued prillid" on uus eluviis, uuenenud maailmavaade, uued prioriteedid, uutmoodi elamine (vt. varasemad soovitused otsinguga).
4) Xanaxil jt rahustitel on sõltuvust tekitav "konks" olemas. Ta on nn kiirabivahend - erandkorras, mitte 2x päevas ja regulaarselt. Seda kindlasti mitte!
5) Kõik tervisliku eluviisi asjad, mis konkreetsele isikule sobilikud - mida rakendada - on kasulikud.
6) Tuleb olla "rõõmsameelne", et ärevushäire endast märku andis - said teada, et tänapäeva ühiskonnas sinu keha ja psüühika vajab tugevdamist, oskust liigsest stressist vabaneda! On vaja ennast Muuta!.
7) Laias pildis on vaja muuta paremaks ka keskkonda (sotsiaalset keskkonda), aga see eeldab ju seda, et oled tegudevõimeline! Tegudevõimeline enda ja ühiskonna eesmärkide saavutamiseks!
8) Seega - isiklikud ja ühiskondliku elu Eesmärgid enda jaoks peavad selgust saama.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet