Keha reaktsioon pingele 03.05.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Kas oskate anda nõu, mida teha, kui minu keha reageerib pingele iiveldusega? Ülikooli ajal eksamipinge ajas kindlalt iiveldama. Aga ka kodused pingelisemad olukorrad. Minu kasvamise ajal oli kodus tihti tülisid ema ja isa vahel ja ka ema ja vanaema vahel. Meie kodu oli kitsas ja mul ei olnud ka oma tuba, kus omaette olla. Kuulsin paratamatult kõiki tülisid pealt. Ka on ema minu peale oma pingeid maandanud. Ja koolis kannatasin mitu aastat pideva kiusamise all kaasõpilaste poolt. Ise olen palju pidanud oma pingeid alla suruma. Nüüd näiteks on minu jaoks ka see liigne pinge, kui kõik korraga midagi tahavad, olles pahurad ja närvilised. Jube on, kui süda pahaks läheb.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olukorra muutmiseks soovime leida ühe põhjuse, seda muutku siis arst ja probleem saabki lahenduse! Selliseid üks põhjus ja üks tagajärg olukordi on väga vähe, eriti psüühikaga seoses.

Inimene oma keskkonnas ja tegemistes on mitmekihiline:
1) sotsiaalne, 2) somaatiline, 3) meeleline (psüühiline), 4) hingeline (tundeelu) ja nö 5) religioosne (vaimne olukord, kollektiivne teadvustamatu, ideaal-eetika, "uued prillid" e eluviis).
See viis (viisainsus) annab ju meile palju võimalusi olukorra reaalseks sotsiaalseks, kehaliseks ja psühholoogiliseks, hingeliseks, vaimseks muutmiseks ehk - muuta tuleb olukorda kõigil neil viiel "orbiidil".

Terves kehas terve terve psüühika
(ka sotsiaalne võimekus, töövõime, loomevõime, hingeelu jne) - see on somato-psüühiline lähenemine (nii teoreetiliselt kui ka praktiliselt) - seda me teame kaugmineviku aegadest alates. Seda tarkust tulebki nüüd rakendada.

Rakendada tuleb ka psühho-somaatilist lähenemist e. psüühika muutmise kaudu muutub ka meie somaatiline (kehaline) võimekus: psühhoregulatsioon, psühhohügieen, meeltemaailma tugevdamine (mälu, mõtlemine, tahe jms).

Sotsiaalne "orbiit": võtta elu-olu Mänguliselt (nagu näitemäng, nagu sportmäng, rollimäng...).

Kui organism reageerib pingetele seedetrakti vaevustega, siis on toitumise küsimused olulised: rahulik mälumine, režiim, tervislik menüü ja mõõdukad toidukogused.

Mälu(mine) - mälu (psüühika) ja mälumine on omavahel tihedalt seotud!
Mälumine olgu sisendusega: I-ga mä-lu-tud suu-täi-e-ga muu-tun ma ik-ka ... ja .... i-ga päe-va-ga ik-ka e-nam ja e-nam! ..

Esivanemate elutarkus - Taara - aitab!
Head Emadepäeva Emadele ja Esi-Emadele Linnuteel!
Tänu neile oleme Väljavalitud, välja valitud Taararahva riigi ja rahva edendamiseks.

Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet