Toitumishäire? 03.02.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Nimelt, on mul juba aastaid olnud selline asi, et pole oma kehaga rahul olnud. Olen dieeditanud, siis jälle selle kõik juurde võtnud, mis maha olin saanud ja normaalselt söönud ning jälle dieeditanud...
Ma olen 17-aastane, 175 cm pikk ja nüüdsest kaalun 55kg. Kuu aega tagasi kaalusin 61kg. Alustasin tatradieediga, püüdes veidigi kaalu langedada, nädal pidasin vastu ja siis muutsin totaalselt oma söömisharjumusi. Söön vähe ning väga rangelt vaatan toitudel kalori sisaldust ja rava protsenti.
Täna sõin näiteks hommikuks pool väikest taldrikut neljavilja putru, lõunaks 150g rasvavaba jogurtit ja õhtuks üks keedumuna ja veidi kodujuustu. Ma lihtsalt ei suuda rohkem süüa, sest ma kardan kohutavalt juurde võtta.
Kaal 55 on juba stabiilselt püsinud 2 nädalat, aga ma sooviksin veel kas 2-3kg alla saada. Iga jumala hommik ma mõõdan end (puus ja piht) ning kaalun, et jumala eest pole juurde võtnud. Ühel nädalavahetusel ma murdusin ja sõin end üle, lõpetasin vetsus näppe kurku ajades(2x on seda ainult juhtunud). Mul on lihtsalt väga suur kiindumus, et ma pean kindlasti väga kõhn olema, sest kui ma peeglisse vaata, näen ma vaid ühte paksu tüdrukut.
Vahel on halb olla, kogu aeg on külm ja väsimus. Ma tean, et see on rumalus, et ma pean end paksuks, aga ma lihtsalt ei saa midagi teha.
Kuu aega tagasi olin:
Kaal: 61kg
Piht: 67,5cm
Puusad: 93cm

Nüüd:
Kaal: 55kg
Piht: 61,5cm
Puusad: 88,5cm

Paljud muudkui kordavad, et mul pole vaja end piinata, aga ma lihtsalt ei saa teisiti. Kas tegu võib olla mingise toitumishäirega ning kui jah, kas see on süvenenud juba liiga kaugele?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kalorite kokkulugemine ja kehakaalu jm mõõtmine kohe ära unustada.
Korralik puhkus ja kehaline aktiivsus, et töövõime/õpivõime hea oleks ja veelgi paremaks läheks. Minu Palve - vabastab liigsest pingest ja siis ei ole vaja toidu-neelamisega end rahustada.
Tuleb endale konkreetne eesmärk (eesmärgid) paika panna ja nendega tegeleda. Tähtis ei ole kehakaal, tähtis on vaimne ja kehaline võimekus.
Kui toitumisega seonduv häirib, siis on häire. See on kõrvaldatav!
Normaalne toit, korralik mälumine, kehaline aktiivsus, minu Palve, eesmärgid paika - see on sinu rada, õnnerada.
tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet