Tugev keelekipitus 19.01.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tegelikult ma ei tea millise arsti poole pöörduda. Olen 41 aastane naisterahvas. Suitsetan 25 aastat, kõige muu osas küllalt tervislik. Mai lõpus sain oma elu esimese kogemuse paanikahäiretest. Kuna perearsti poolt tehtud mõningad proovid olid kõik korras olin nõus psühhiaatriga vestlema ning juulist hakkasin AD’d võtma. Rahusteid ei võtnud. Kõik läks kenasti terve suve, ei mäleta, et oleks mingeid olulisi sümptomeid olnud. Tundus, et jäi ühekordseks ehmatuseks. Septembri lõpus aga hakkas keel ootamatult kipitama, nagu oleks ära põletanud. Edasi arenes asi väga kiiresti. Keel läks paiste, pruuniks, veritsevad lõhed, ülikuiv ja krõbisev. Keegi ei osanud midagi öelda. Kõik paanika sümptomid tulid selle peale robinal tagasi – kõrvetavad kuumalained, värinad, tugev surumise tunne ja närvi sähvatused lõualuu, põseluu ja ninaluu peal, kõrvus tinnitus – klassika. 2 kuu pärast sain lõpuks perearsti vahetustega proovid, mis näitasid kandidoosi suus. Määrati seeneravimid. Selle võtmisel läks pulss kõrgeks. Puhkeasendis üle 100 veidi. Pole just hirmus palju aga väga ebamugav. Võtsin ikka rohud oma 6 päeva ära aga keelt korda ei saanud. Perearst arvas, et äkki ravimite halb koosmõju. Otsustasin ravimitega siis lõpu teha (novembri lõpust) ja jätkata joogade, trennide, hiina massaažide, meditatsiooni ja toitumisega ja murevaba olemisega. Tegin 3 nädalat täieliku pärmseene vastast dieeti. Jätsin ära kõik mis teda toidavad – eelkõige suhkur ja nisujahu. Olukord paranes 2 nädalaga juba kardinaalselt. Keel peaaegu ei häirinud enam, kuid siiski andis tunda. Ärevushäirete sümptomeid polnud. Lootsin et keha ja keel lihtsalt vajab kohanemiseks aega. 2 kuud läks kõik ülesmäge kui äkki jälle ärevushäire hakkas tunda andma ja enam ära tunne ei läinudki. Püüdsin, mis ma püüdsin 2 nädalat. Läksin uuesti psühhiaatri juurde ja alustasin uue AD kuuriga. Kuna kohe lõi rehvluks välja, siis võtan hetkel lisaks ka Controloci. Kõik ärevushäire sümptomid suudan kenasti varakult ära tabada ja kohe neist ka üle saada. Elu hakkab rütmi saama ja kõik läheb väga hästi aga keel, suulagi kipitavad ikka ja kurgus pidev lima. Nüüd siis 4 kuud kokku – mõni päev vähem, mõni päev kohe päris hullult ja siis on turses ka veidi. Vajadusel määrin kuivasuu keeli, spetsiaalsed hambapastad, ja korralik suuhügieen. Toidus piiran suhkruid, nisujahu, äädikat. Perearst ütles, et tema mind selle keele teemaga aidata rohkem ei oska. Ja mina ka ei oska enam selles osas ennast rohkem aidata. Kas keegi oskab anda nõu, milles täpsemalt võib ikkagi probleem olla. See häirib väga ja raske on täiesti rahulikuks jääda ja pidevalt eirata nagu midagi ei oleks. Teadmatus on muidugi siin kõige suurem mure.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Suitsetan 25 aastat, kõige muu osas küllalt tervislik.
# nikotiin jms imendub ju väga hästi ka suust (siit ka see põsktubaka tarbimine "lootuses", et tervislikum). Tervislikum on suitsetamisest täieliselt ja kohe loobuda, see ju vajalik ning võimalik. Üks võimalik kahjur ju ikkagi kõrvaldatud.
2) proovid, mis näitasid kandidoosi suus..
# kandidoosi ravi ikkagi lõpetada..
3) alustasin uue AD kuuriga. Kuna kohe lõi refluks välja, siis võtan hetkel lisaks ka Controloci.
#refluksil mitmeid põhjusi (mõne rohu ärritav toime, mao-sooletrakti ärritus jt). Toitumine mõjutab.
NB Närvipinged (neid tänapäeval jätkub kõigile ja tundelistele inimestele nad mõjuvad lopsakamalt) mõjutavad mao-sooletrakti funktsioneerimist ning mao "peegliks" on keel- Seega keeleprobleem viitab mao probleemidele ja maoprobleemid liigsele stressi (ka varjatud) probleemidele. Seega - närve-psüühikat rahustavad võtted-vahendid on kasuks.

Selline on minu nägemus.
Siit siis ka tegevusplaan.
Igast murest saab üle, saab ka sellest!
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet