Raevuhood 02.01.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

mul on probleemid oma 86 aastase kasuemaga suhtlemisel. Väga tihti kasutab ta nii öelda "hädaldavat" kõneviisi ("ma ei saa", "ma olen nii vilets" jne). Sellise tooni kasutamine tekitab minus väga raskelt kontrollitavaid emotsioone mida ilmselt võiks nimetada raevuhoogudeks. Samuti põhjustavad sarnaseid reaktsioone teised inimesed, kes minu arust niisama hädaldavad. Raevuhoog tekkib hetkeliselt, enamasti suudan selle maha jahutada mõnekümne sekundiga. Kui teine osapool midagi vastu ütleb, siis võib sellega ka kauem minna. Rahulikult järgi mõeldes saan aru, et selliste hoogude tekkimine on mõtetu ja põhjendamatu. Kuid ei suuda, või on väga raske raevuhoo tekkimist takistada või vältida.
Kuidas saaks vältida selliste raevuhoogude tekkimist?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Osa inimesi põgenebki "hädaldava kõneviisiga" seisundisse KARM - Kohe Abista Rõõmuga Mind.
Kui siis ei järgne: a) Kohe või b) Abista (mida just tema ootab) või c) Rõõmuga või d) Mind (või sulle siis ei meeldigi mind - muu osas olgu või "kukk katusel" aidata?!),
siis ongi "hädaldav kõneviis" uues helistikus uuesti päevakorral.

Seda kvartetti a), b), c) ja d) mitte keegi ja mitte kunagi ei suuda õigesti helisema panna - olgu abikäsi või kolme võrra rohkem.
Mida teha?
Kogu lugu võtta Näitemänguliselt - tema repertuaar on meil selge ja seda rahuldada täieliselt pole võimalik.
Teie repertuaar olgu Näitemänguline ja tekst olgu nagu ettekanne parteiaktiivi vabariiklikul koosolekul!
Tema: "Ma ei saa!". Teie: "Sinu suutlikkus on iga päevaga paranenud märkimisväärselt. Lausa imestan, kui kaunilt ja kindlalt sa...teed"
NB vastus olgu seotud reaalse eluga ja mitte mingil juhul ironiseeriv.
Tema: "Ma olen nii vilets!" Teie: "Teistega võrreldes oled lausa kangelaslikult tubli! Sa tegid ja teed ..., paljud sinu eakaaslased ei suuda sellest isegi mõelda... jne.

Kiita seda, mis tegelikult on. Iga kaeblemine võtta näitemängu tekstina ja Näitemänguliselt, aga südamega-empaatiaga positiivselt vastata.
Kui saate Temal Mona-Linda naeratuse välja meelitada, siis kaifite olukorda juba mõlemad!

Noriv-paranoilise kõneviisi taga on tavaliselt ka luulumõtteid - seal on abiliseks ka ravim!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet