psühholoogi või psühhiaatri poole 14.11.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Sooviksin teada, kelle poole ma oma murega peaksin pöörduma, kas psühholoogi või kohe psühhiaatri poole. Nimelt on mul juba 2,5 a unehäired olnud. Olin nendega siiamaani harjunud ja mõtlesin, et küll üle läheb. Nüüd aga on mul väga villand sellest magamatusest, mis tekitab kurba meeleolu. Kõik see periood on möödunud niimoodi, et 2-3 päeva magan katkendlikult, see tähendab, et ärkan öösel kuni 10 korda isegi vahel üles ning hommikul olen rampväsinud. Kui saabub 3-s või 4-s päev niimoodi jätkates, siis vajun lõpuks rampväsinult voodisse ja saan oma vajaliku une. Samas nende aastate jooksul on olnud mul vägagi raske hommikuti üles saada. Peas tiirleb mõte, et miks küll ma peaksin tõusma. Kujutan ette, et hommikuti on raske tõusta, kuid mulle tundub see käivat ülejõu isegi. Mu elus on olnud depressiivseid eluhetki, kuid neid tõusude ja mõõnadena. Hetkel tundub mu elu minevat tõusujoones, kuni ühe hetkeni, mil ma olin rampväsinud ( saabus siis too 3.-s või 4.-s päev normaalselt magamata). Ning üks hetk nagu välk taevast tuli mul täielik meelelangus. Mul oli tunne, et ma olen maailmas täiesti üksi ning kui kõik lähedased oleksid minu juures, tunneksin ma ikkagi üksi ennast ning ma ei taha enam elada ning isegi mõte surmast ei hirmutanud mind. Kui see hetk mööda läks, siis hakkasin mõtlema, et peaksin kuhugile oma probleemiga lõpuks pöörduma. On veel palju muid nüansse mis mu meeleolu on rikkunud, kuid et sellest teemast veel sügavamalt rääkida, siis kuhu ma peaksin täpselt pöörduma ja kas üldse? Hetkel tunnen ennast jälle normaalsena, kuid tunnen, et oleksin nagu lõksu jäänud ning iga hetk võib see meelelangus mind tabada uuesti. Sooviksin lahendust leida sellele.
Kõike paremat

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Apteegi vabamüügis Melatoniin. Võtta üks kapsel õhtul enne und.
Päeva- ja puhkerežiim.
Enne und ka rituaalsed tegevused - vt. Minu Palve esimene samm. Õhtul teha rahustavalt-uinutavalt; päeval loomulikult veidi elavamalt.
Päevik - siis selgub ka asja uba - millest kõik see unetus!
Kiida end mõttes: olen imepärane natuur, ainulaadse ja huvitava mõttemaailmaga, veetlev nii teistele, aga veelgi tähtsam - endale...
Mis tegelane oled, milliseks kujuneda soovid!
Psühhiaater - vajadusel.
Jüri O.-M. Ennet