Lavahirm 27.09.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mind on juba pikka aega vaevanud lavahirm, eriti raskeks teeb olukorra see, et ma armastan laulmist, kuid iga kord lavale astudes ja laulma hakates, tuleb mul justkui klimp kurku ja ma lihtsalt PEAN neelatama ning see rikub kogu laulu ära. Ma tean, et see on tingitud närvidest, kuid ma ei suuda end kuidagi maha rahustada. Pean ausalt ütlema, et kõik need soovitused: hinga sügavalt sisse, liiguta end enne lavale minekut, kujuta publikut ette paljana jne jne minu puhul ei aita. Olen proovinud võtta ka palderjanitablette, kuid need justkui ei aita või peab neid korraga palju võtma, et need üldse mõjuksid? Või ehk peaksin selle murega pöörduma psühholoogi poole, kes mul lavahirmust lõplikult üle aitaks saada? Ma mõistan, et mingi närv on loomulik ja peabki olema, kuid kui see mu laulmist juba segama hakkab, siis ei ole asi õige. Loodan, et oskate mind aidata, sest ma tõesti ARMASTAN laulmist ja sooviksin sellega ka edaspidi tegeleda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esinemisoskus on treenitav, harjutustega saavutatav.
Laulmisharjutusi tee olukorras, kus pead esinema (ka näitlejad harjutavad ju samas saalis, esinemissaalis. Kui nii ei saa harjutada, siis
Kujutleda,
et olen sellises saalis, rahvast on saalis hulgi ja minul on hea, VÄGA HEA olla, esinen-laulan rõõmuga, kaunilt jne.
Üleliigseid pingeid - ka liigset rambpalavikku - saab vähendada:
a) eelnev soojendav lahtilaulmine, hääleharjutused jne - kutselised harjutused,
b) regulaarselt praktiseerida psühhoregulatsiooni harjutusi, seda ka vahetult enne esinemisi,
c) soe vesi - lonks ja rahustab. Soe!
d) võib teatud puhkudel ka veidi-veidi mõnda rahustit väikeses koguses võtta - psühhiaater soovitab-kirjutab.
NB Loe näitlejate-lauljate elulugusid, nende harjutamise nippe!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet