Luupainajad 27.09.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mul on viimael ajal selline mure, et olen "luupainajaid" näinud vahetult enne ärkamist. Ma ei oska neid muudmoodi nimetada. Näen, et tahan ennast voodis püsti tõmmata, silmi lahti teha või karjuda, aga ei saa. Samas ei ole näinud, et mingi elukas piinama tuleks, nagu luupainajatest tavaliselt räägitakse. Neid unenägusid pole iga päev, vahest on 2-3 päeva vahet, vahest nädal kuni kaks. Ka kestus on erinev. Mõnikord näen neid vaid paariks sekundiks ja ärkan kohe üles, teinekord aga tundub see unenägu üsna pikk olema. Ma ei karda neid unenägusid. Ei ole midagi sellist, et ma ei julgeks õhtul magama minna, aga samas on need küllaltki ebameeldivad...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Uneprobleem annab parandada!
Olukorda vaatle nagu külakiiget - ühes suunas hea uni, teises päevane aktiivsus.
1) Seega - kehaline aktiivsus, kerge sportlik tegevus päeval annab "hoogu" une suunalisele liikumisele. Jõukohane tegevus päeval.
2) Päevapinged vaja õhtul endast välja saada - psühhoregulatsiooni harjutused (vt. minu Palve-Meditatsiooni esimene samm), soe dušš.
Kerged rahustavad teed, soe jook õhtusel perioodil.
3) Une-eelne rituaal: meeldiv raamat, muinasjutt (Eestimaa üks geniaalsemaid vaimuhiiglasi Uku Masing luges rohkelt ka muinasjutte), mõni ilus luuletus jne.
Mina teen ka õhtul kindlasti seda Palve-harjutust - aeglaselt, uinutavalt, lõõgastavalt.
4) Sõbralik õhkkond kodus.
vt varasemaid uneprobleeme ja sellega seotud soovitusi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet