Pidev mure ja hirm segab igapäevaelu 31.07.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Pool aastat tagasi sündis perre oodatud tütar. Seoses sellega olen nende poole aasta jooksul aina rohkem hakanud muretsema. Muretsen lapse pärast, oma pere pärast. Suhtun surma suure ettevaatlikuse ja alandlikkusega. Saan aru, et lapse saamine on muutnud mind emotsionaalsemaks ja on loomulik oma lapse pärast hirmu tunda ja muretseda kuid see segab juba mu igapäeva elu. Öösiti leban ärkvel, autoroolis mõtlen ainult sellele mis saab kui keegi mulle otsa sõidab. Ei suuda kujutada ette aega kui tütar on suurem- käib lasteaias või koolis, on täiskasvanu. Niiöelda sundmõttena on tekkinud hirm, et minu suutmatus ette kujutada tema tulevikku kutsub õnnetust talle kaela või siis tunnen ma midagi traagilist ette ( huvitav on see, et lapse isaga seoses ei ole mul kunagi halbu mõtteid). Mõnes mõttes ma sellesse teooriasse usun ( tihti on nii, et kui taban end mõttelt, et migreeni pole ammu olnud, tekib see tavaliselt järgmise päeva jooksul).
Tunnen, et ei suuda oma elust ja lapsest rõõmu tunda ning surma- ja õnnetuseteemalised sundmõtted hakkavad mulle mõjuma.
Sooviksin Teie arvamust, kas peaksin pöörduma kellegi vastuvõtule või üritama mõtetest ise jagu saada? Kardan, et sellega hakkama ei saa. Ehk oleks abi ravimitest? Kunagi varasemalt olen tarvitanud mõnda aega antidepressante ja nende mõju oli tuntav. Ei tarvitanud vaimsetel põhjustel vaid migreeniga seoses. Varasemalt niiöelda vaimseid probleeme enda juures täheldanud ei ole. Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lapse sünd toob perre suured muutused, muutvad ka mõtted-emotsioonid. Inimene kardab, et ei märka midagi olulist, ei julge seetõttu ööselgi magada jms. Unustatakse ära, et inimesel on kaasasündinud instinktid ja ta kuuleb-tunnetab kõike olulist, ka öösel (nagu loomariigiski, usaldada rohkem looduse poolt antut).
Abikaasaga väike tööjaotus, et sina jälgid nüüd ja mina siis - tööjaotus, vastutuse jaotus on oluline abiline.
Korralik puhkus (ka siin on tööjaotus abiks) on oluline.
Apteegist saate rahustavat teed ja see on abiks, apteegi vabamüügist saate ka Melatoniini ja see on unele abiks.
Jalutuskäigud lapse ja abikaasaga üheskoos on suureks abiks.
Minu ringutus-sirutus ja painutus harjutus (vt. minu Palve esimene samm) on hea pingete maandaja ja see on ka migreeni ennetamisel-ravil oluline abiline.
Kolmekesi üheskoos läheb Lapse areng korralikult, paremaks muutuvad ka teie kõigi mõtted.
Psühhiaatri jutul võite ka ära käia - rahustab, saate juhiseid.
Head tegutsemist soovides,
Jüri O.-M. Ennet