Miks ma vihkan ennast? 24.07.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Pärast esimese lapse sündi 5a tagasi oli mul sünnitusjärgne depressioon. Perearst suunas mind pidevalt, et mine sinna ja sinna ja saad abi, aga ma ei tunnistanud seda probleemiks endale.
Aasta pärast seda suri mu 15-aastane õde enesetappu ja ma sattusin täiesti sügavasse depressiooni. Mul oli elust lihstamalt öeldes pohhui. Ei pesnud end mitu nädalat, samuti ei söönud. Mina kogu aeg teismelisena rääkisin, et tapan end ära seepärast tunnen osati süüd. Matustel peitsin end autoparklas keset metsa, sest ma olin kindel, et arstid olid mu õega midagi teinud,. Kolm kuud pärast seda olin ainult voodis ja nägin õudusunenägusid. Lapse eest hoolitses lapse isa. Sain ka cipralex ja sertralini (kui õigesti mäletan) ravimeid, keeldusin neid võtmast ja justkui pool aastat hiljem sain ise terveks. Läksin kooli ja elu läks edasi. Oli juba tore elu paar aastat. Vahelduva meeleolukõikumistega, aga kuidagi sain need kontrolli alla.
Nüüd sain 8 kuud tagasi teise lapse, ja ma vihkan ennast. Sellepärast, et vihastan kergelt ja ütlen inimestele halvasti, solvan ja karjun. See kehtib ükskõik kelle kohta. Ma ei suuda end kontrollida, ma tahan üksi seinte vahel olla ja mitte ühtegi häält kuulda. Ma ei taha näha ka kedagi.
Viimase raseduse ajal tarvitasin ka türoksiini kilpnäärme ravimit, sest avastati, et mul oli raseduse alguseses kilpnäärme alatalitlus, mille rohud lõppesid sel aastal veebruaris ja rohkem ma pole viitsinud proove minna võtma. Sellega tegelen augustis edasi, siis lähen laboratooriumisse vereproovi tegema, et näha, kas kilpnääre korras. Ise arvasin, et oli, sest kuni eelmise nädalani suutsin ma olla enamvähem, aga sisimas täiesti vihkan ennast, enda käitumist ja seda vihkan, et ei suuda enda viha endas hoida. Kõikidel on häbi ja keegi ei saa aru, et ma ei oska modagi teha.
Ausalt öeldes mul on tunne, et kui mind poleks, siis saaks lapsed täisväärtuslikku elu elada, ilma et ema karjuks ja kamandaks neid. Ma tõesti käitun vastikult, ilmselgelt igasugune ootamine, poes käimine, rahvarohked kohad. Tuleb täiesti paanika peale ja röögin kas või kõikide peale seni kuni koduseinte vahele saan tulla.
Ma tean, et ma olen peast haige. Aga ma olen ka väga väsinud. Sellest kuradi vihast mu sees.

Nõuandeid??

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Järjekorrad pikad ja üleliigset raha mul pole..
= mõlemad on seotud meie ühiskonnaelu korraldusega, selle muutmiseks on vajalik see, et oleksime kõik ühiskondlikult aktiivsed. Vaid ühiskondlik aktiivsus muudab ühiskondlikke olusid lihtrahva huvides;
2) sünnitusjärgne depressioon. Perearst suunas mind pidevalt, et mine sinna ja sinna ja saad abi, aga ma ei tunnistanud seda probleemiks endale. Aasta pärast seda suri mu 15-aastane õde enesetappu ja ma sattusin täiesti sügavasse depressiooni...
= sünnitusjärgne depressioon, õe surmaga seonduv lein ja depressioon on tõsised mured ja nende kõrvaldamine ei ole ainult perearsti või mõne teise tohtri poolt kirjutatud arstirohu neelamises - arstirohi on vaid üks väike osakene, tarvis on kasutada kõiki võimalikke füüsilisi, vaimseid, sotsiaalseid mõjutusvahendeid. Ise peab aktiivne olema, tegutsema (nagu sportlane - treener annab juhiseid, aga trenni peab sportlane ikka ise tegema; arst annab juhiseid, aga endaga peab patsient ikka ise tegelema, ISE!;
3)nüüd sain 8 kuud tagasi teise lapse, ja ma vihkan ennast. Sellepärast, et vihastan kergelt ja ütlen inimestele halvasti, solvan ja karjun.
= esiplaanil on üleväsimus, oskamatus või siis võimalus ise puhata. Väsimuse foonil ongi kaebused sellised: enesehinnang madal, kergesti vihastumine, enda "maandamine" lähedaste arvel. Ja jälle ka sünnitusjärgne depressioon. Veidi arstirohtu tuleb siin kindlasti abiks.
4) kilpnäärme alatalitlus
= analüüsid kindlasti korrata, siis selgub ravi võtmise vajadus;
5) Ma tean, et ma olen peast haige. Aga ma olen ka väga väsinud. Sellest kuradi vihast mu sees. Nõuandeid??
= peast haige ei ole, ei ole! Väsimus annab ja tuleb kõrvaldada - tööjaotus-abi mõne lähedase osavõtul, öösel julgus puhata, päeval minuti-paari pikkused lõõgastused, rõõmutsemise hetked, et on Lapsed,

Positiivne pihtimine - olen tubli, täna sai tehtud: 1) ... ja tehtud sai 2) ...ja 3) Lapsed olid rõõmsad...jne, jne. Murede pihtimine on ka kasulik - mina kirjutan need "vaevavad probleemid" paberile (Päevikusse), siis ei "ketra" need pidevalt ajukäärudes - aju saab puhkust. Kui probleemide lahendusteks läheb, siis Päevikust (paberilt) näen neid ja otsin Lahendusi, mida ellu viia.

Eluraskuste ületamine vajab: a) optimismi - probleemid on lahendatavad ja
b) tugevamat tervist - tervise tugevdamist, samm-sammult. Sõjakollet meil käesolevalt siin Eestimaal ei ole, pommid ei paugu, oleme ELUS. Elus - järelikult on võimalik tegutseda, enda ja laste ja ühiskonna elu inimväärsemaks muuta.
ISE ei muutu siin asjad kohe mitte paremaks. Vaja on meiepoolne aktiivne, optimistlik, tervist tugevdav (nagu sportlase trenn - pingutamne tugevdab) eluviis. Koostöö lähedastega, enda hindamine - enesehinnang olgu tubli. Julgus ja oskus puhata, puhkehetki leida.

Igast murest saab üle - aktiivselt tegutsedes ja õigesti puhates!
Küsi mõttes Targalt nõu ja kui see sobilik, siis selliselt ka käituda, tegutseda!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet