Mure tervise pärast 13.07.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, mul on suur mure tervise pärast.
5 aastat tagasi, peale sünnitust, oli PAP korrast ära. Tehti konisatsioon, nüüd korras. Oli mõõdukas emakakaela mõõdukas düsplaasia.
Tekkis ka kilpnäärme alatalitus, avastati refluks ja ärritatud soole sündroom, endometrioos.
Elasin aastaid väga närvilist elu, kuna suhted mehega olid kohutavad.
Nüüd avastati kaks düsplaasiaga sünnimärki, mis lõigati ära.
Olen mures. Kaks düsplaasiat 30-ks eluaastaks, kas mul on suurem oht pahaloomulisuse tekkimiseks? Mida teha, kuidas tugevndada immunsüsteemi, kas lasta arstidel mind põhjalikumalt uurida vms? Samuti küsimus silmade kohta. Kas suurenenud ärevus võib tekitada silmas kohati hägusust, kuivustunnet, sügelust jne? Silmad üle vaadatud silmaarsti poolt korduvalt. Kahtlustan, et mul on ärevushäire ja ehk ka depressioon, kuna lahutasin ja elasin üle veel ühe suure tragöödia ca 7 kuud tagasi. Tänan.
Oehh, mure on suur.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Regulaarselt naistearsti juures, endokrinoloogi juures vastavalt tema soovitusele, nahaarst - kui kuskil midagi "silmapiirile ilmub". Refluksi osas head rohud olemas.
Silmi ergutan jaheda veega - vastavalt enesetundele, aga kindlasti hommikul - siis on mul nn rituaalne pesemine (mentaalne), muud nö tavainimese pesemised on omaette peale selle.
Muus osas - igakülgne tervislik elukorraldus, psühho-regulatsioon, et liigseist pingeist vabaneda.

Lahutus oli ilmselt väga vajalik - eilset mitte taga nutta - elu on olevikus ja vaatega homsesse ehk tulevikku.
Eesti keeles on kolm minevikku, aga vajame mõtlemiseks ka mitut tulevikku: liht-, täis- ja kaugtulelvikku.
Elus - järelikult põhjusi õnnelikkuseks on küllaga.

Tarkusetera on ju selline, et
kogu Maailm on loodud meie jaoks, et olla õnnelik. Need asjaolud, mis meid õnnelikuks teevad on loodud kasutamiseks ja need, mis õnnerajale meid ei vii, need on selleks, et me neid ei kasuta.
Maailm on meie!
Aga veel - võitlema peab ka. Olelusvõitlus ei ole kuhugi kadunud ja ei kao Universumist mitte kuhugi!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet