Depressiooni ja bipolaarse häire eristamine 01.06.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen eelmise aasta novembris depressiooni diagnoosi saanud neiu. Praeguseks olen pea 4 kuud tarvitanud ka sertraliini (25 mg päevas) - kogus on iseenesest väike. Alates ravi algusest on depressioonisümptomid vähenenud. Vahel siiski tunnen, et meeleolu kisub taas depressiivseks. Siiani olen sellega aga toime tulnud. Muret teeb mulle hoopis muu asi. Nimelt mõtlen viimasel ajal selle peale, et ehk võib mul unipolaarse depressiooni asemel hoopis bipolaarne häire. Maania episoodid (või need, mis tunduvad seda olevat) on aga depressiooniga võrreldes tagasihoidlikumad ja lühiaegsemad. Sellistel aegadel olen väga kergesti ärrituv, vahel tunnen õnneks ka kõrgenenud meeleolu ja on üldiselt hea olla. Tähelepanuvõime on aga alanenud - ma ei suuda pikalt nt. oma õppematerjalidele keskenduda. Lisaks tunnen, et mõttetegevus on kiire, vahel esineb raskusi eneseväljendamisel, sest mõtted jooksevad eest ära. Ma ei tea, kas see võib olla ka tegelikult maania või mitte. Lisaks on kummaline see, et sellised ajad on võrdlemisi lühikesed. Olen ka enne depressiooni diagnoosimist kogenud selliseid maanialaadseid episoode. Vahe aga nende episoodide juures ongi see, et depressioonisümptomid on märksa tugevamad ja kestvamad (enne ravi algust olin pea pool aastat juba olnud depressiivne), maanialaadsed hood mööduvad aga palju kiiremini ja pole nii intensiivsed. Kas on võimalik, et mul on bipolaarne häire?

Ette tänades,

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimese meeleolu ja sellega seotud psüühiline ning käitumistegevus on omavahel ju tugevalt seotud. Sotsiaalne keskkond ja muu keskkond igapäevaselt parasjagu muutub, seega muutused meeleolus-mõtlemises on ju normaalsed.

Mõnel see "meeleolupendel" veidi tundlikum ja suurema amplituudiga - see on isikupära.

Kui ainult AD-d võtta ja harjutusi ei tee, siis jääb palju võimalusi kasutamata.
Kui teatud AD konkreetse annusega piisavalt ei toimi, siis: a) muuta annust, b) või muuta AD-d.
Kindlasti harjutused, muud tervislikud tegemised.

Diagnoos - see rõõm jätta ikka psühhiaatrile, las tema paneb diagnoosi.
See probleem on lahendatav!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet