pidev väsimus, motivatsiooni puudus ja raske keskenduda. 27.04.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Minu mure on järgmine. Alates 2012 aasta lõpust olen käinud psühhiaateri juures. Hakkasin käima ärevuse ja sotsiaalfoobia tõttu. Määrati raviks sertraliin ja vajadusel rahusti ja samuti une probleemide tõttu unerohi, millest kõige sobivamaks osutus nitrasepaam. Ärevusest ja sotsaalfoobiast olen tänaseks enda tunde järgi 95% vaba. Aga 2013 aasta novembrist alates tekkis pidev väsimus ja motivatsiooni puudus. Selle tulemusena vahetati sertraliin duloksetiini vastu mida võtsin 2 kuud 60 mg, mis aga muutis veel rohkem väsinuks ja samas tekkitas sisemist pinget. Siis läksin tagasi sertraliini peale 100 mg, aga ikka see sama probleem väsinud ja ei suuda ja ei taha midagi teha. Vahetasin arsti, kes määras raviks elontrili, mis andis täiesti vastupidise reaktsiooni, võisin magada enamuse ööpäevast ja tundsin ennast nagu elav surnu. Nüüd olen nädal aega venalafaksiini võtnud 75 mg millega on enesetunne täpselt samasugune nagu sertraliini puhul. Eespool unustasin mainida, et võtan ka nüüd juba aasta aega 15 mg mirtasapiini õhtuti, kuna aasta tagasi olid suured raskused unega, mis on küll nüüdseks täiesti kadunud. Olen ise internetist väga palju uurinud ja leidnud, et välismaal eriti USA-as, tavaliselt minu sümptomite puhul määratakse mingisugune stimulant antidepresandile lisaks. Samas olen leidnud, et eesti arstid vist nagu väga ei kirjutagi neid välja.. Mis teie arvate, mis rohtu soovitaksite ja mida edasi teha? Ülikoolis on ka viimane aasta, aga väsimuse ja motivatsiooni puudumise tõttu on juba selge, et see aasta teistega, kellega alustasin ma ei lõpeta..

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Aktiveerivad AD-d olemas ja ka kasutatakse. Aga need on ikkagi abivahendid, motivatsiooni jm jaoks on midagi muud oluline - Elusihid ja Väärtuste-skaala paika
(Fr. Nietzsche - vajadusel uued väärtused, mille eest ja nimel Võidelda; targa inimesena lugege tema Zarathustra´t ja Ecce homo´t).

Motivaatoriks ei ole arstirohi, Eesmärk ja Tahe on selleks!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet