Mälu probleemid 10.04.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Kõik see on toimunud juba lapsest saadik, sündisin üsna kehva mäluga ja kooliajast mõeldes on mul olnud raske õppida, kuna asjad lihtsalt ei jää meelde. Nüüd on probleem juba tõsisem, tunnen, et see läheb iga aastaga järjest hullemaks. Piisab lühikesest telefoni kõnest, või lühikesest lausest, mida hiljem minult küsida ja ma lihtsalt ei mäleta. Isegi elementaarsed sõnad mida olen pidevalt oma vestluses kasutanud ja koolis õpitud.. Ei tule meelde! Kui ma suhtlen inimestega ja minu poole pöördutakse mingisuguse küsimusega, siis alatihti ma vastan "ma ei tea", väga vastik vastus.
Kardan kooli edasi minna, kuna paistan väga lollina ja ei oska vastata kui minult küsitakse. Minu mõttemaailm ja arusaam on teistsugune, seda on mulle öeldud ja arvan ka ise. Kuna ei suuda asjadest kohe aru saada, vaid alles hiljem või halvemal juhul alles siis kui olen midagi valesti teinud. Tekib küsimus, kas ma olen sünnid defektiga? Ma ei suuda enam sedasi jätkata, proovin siis teie soovitusi/lahendusi kuulda.
Aitäh.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Keha ja psüühika on treenitav, ka mälu.
1) Terves kehas terve Mälu! Kehaline aktiivsus suurendab organismi kardio-pulmonaalset ja ainevahetuslikku võimekust, seeläbi paraneb ka ajule suunatud vajalik energeetika.
2) Pea ülal - pea all, ringutus-sirutus - lõõgastav painutus ette-alla ja tagasi lähteasendisse - see parandab aju võimekustt. Õppijad (eriti koolilapsed, üliõpilased) peaksid seda tegema iga tunni-poolteise tagant.
3) Otium reficit vires! - puhkus taastab jõu, ka vaimse.
4) Emotsioonid. Rõõmustav-huvivaldkonda puutuv jääb hästi meelde. Depressiivne mälu-halbus on tohtritele hästi teada. Õppida rõõmsameelselt.
5) Materjal visualiseerida, leida mingi semantiline-märgiline (skemaatiline jms) lahendus.
6) Materjali kordamine ja eelkõige kasutamine.
7) Arstlik kontroll - alustuseks perearst (vererõhk, veresuhkur jms) ja siis vajadusel järgmised arstid-spetsialistid.

Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet