Mure 31.03.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, mina pöördun teie poole suure murega. Nimelt ei teagi kust alustada ja abi otsida ning ehk peaksin üldsegi pöörduma kohe psühhiaatri poole või isegi psühholoogi aga minu mure seisneb selles- Ma olen langenud tugeva stressi ja võib isegi öelda et depressiooni ohvriks. Ma ei saa iseendaga enam hakkama, koolis ei suuda toime tulla ning tuju muutused on väga suured ja tihedad. Ma tunnen, et vajan kellegi teise abi kes on selle ala spetsialist, olen 15 aastane tütarlaps ja ei tea kas selline asi on isegi normaalne sellises vanuses, kahjuks ei oska ma enam end ise aidata ja vanematel pole samuti minujaoks enam aega, ehk ma leian siit mingitki abi?!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kooli- ja noorusmuresid on sinu nooruses olnud kõigil. Kõigil. Hea-südamlikud elavad elavad neid muresid suurema hingevaluga. Mida teha?
1. Kohe rääkida sellest Emale (isale või kellega lähedastest on suurem teineteise mõistmine).
2. Üheskoos täpsustade probleemide olemus koolis - mida õpetajad kõrvalt on märganud ja mida soovitavad.
3. Üheskoos Emaga minna psühhiaatri jutule. Psühhiaatri jutule saad ka ilma vanemateta minna.
4. Korralik uneaeg - une arvelt ei tohi aega võtta.
5. Jalutuskäigud väljas - maandab pingeid, annab jõudu.
6. Õige toitumisrežiim - mitte end näljutada, igasugused nn eridieedid ei sobi.
7. Apteegist võid küsida rahustavat teed, aga ka tavaline soe-kuum jook rahustab.
8. kui vähegi suudad, siis tee seda minu Palve-Meditatsiooni (vt. otsinguga) esimest sammu (ringutus-sirutus, siis painutus ette-alla ja lõõgastus (nagu märg pesu nööril) ning siis uuesti seisu-algasendisse nö rulludes.
Tegutse. Need mured-pinged on kõrvaldatavad.
Oled tubli.
Jüri O.-M. Ennet