Kõne ja keele spets. arenguhäire? 14.02.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere tahtsin küsida, mida täpselt tähendab (Kõne ja keele spets. arenguhäire)? Kuna vaatasin, et minu tervisekaardil oli märgitud varasemad haigused alla see!!! Mäletan et käisin 12 aastat tagasi logopeedi juures, kuna oli ärevust ja tekkis kogelust! Muidugi arsti juuresolekul seda ei tekkinud! Alguse sai see pärast koera käest ehmatada saamist lapseeas! Et kas nagu see kogelus kuulub selle kõne ja keele spets. arenguhäire alla? Ja kas see on päritav nt läheb minu lapsele edasi? Meie perest muidu kellegil seda pole esinenud! Aitähh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühilise arengu spetsiifilised häired (ka kõnega seonduvad)on:
a) saavad algused varases lapseeas,
b) on seotud närvisüsteemi (peaaju) bioloogilise küpsemishäirega või kahjustusega,
c) ja kulgevad "sujuvalt", s.o. ilma nö eriliste välis-ärritajate/tegurite toimeta.
Teie kirjeldatud lugu kuulub (olemasolevatele andmetele tuginedes) stress-reaktsioonist tingitud kõnehäirete hulka ja on harjutamisega täiesti kõrvaldatavad. Pärilikkusega seonduvad kartused on seega liiast.

Kõneosavus on treenitav-kujundatav nii kõnehäiretega isikutel kui ka nö tavaoskustega kõnelejail. Kehaline ja psüühiline üldine treenitus on sealjuures oluliseks vundamendiks. - Terves kehas terve psüühika, terve psüühika on baasiks kõnemeisterlikkusele.

Targad ennemuiste juba ütlesid: poeediks sünnitakse, oraatoriks saadakse harjutamisega. Näitlejad, näiteks, on ju selle valdkonna harjutajad.

Head harjutamist ja elunäitelaval näitlemist,
Jüri O.-M. Ennet